Angela Merkel szerint a nukleáris fenyegetés nagyon aggasztó
Az egykor a világ legbefolyásosabb nőjeként számontartott Merkel is megszólalt Putyin fenyegetései kapcsán.
Angela Merkel, Németország korábbi kancellárja, akit hosszú éveken át a világ egyik legbefolyásosabb nőjeként tartottak számon, a BBC-nek adott interjújában beszélt az orosz-ukrán háborúról, Vlagyimir Putyin nukleáris fenyegetéséről, valamint a Donald Trump korábbi hivatali idejében alkalmazott politikájáról.
Merkel, aki 16 éven keresztül irányította Németországot, kancellársága alatt számos kihívással szembesült, beleértve a 2015-ös migrációs válságot és Oroszország 2014-es ukrajnai agresszióját. Az interjúban arra is kitért, hogy 2008-ban miért nem támogatta Ukrajna NATO-csatlakozási kérelmét.
Véleménye szerint a folyamat elindítása akkor sokkal súlyosabb háborút idézett volna elő, mivel Ukrajna nem állt készen arra, hogy megvédje magát, és Putyin sem nézte volna tétlenül a csatlakozást. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonban ezt a döntést „tévedésnek” nevezte, mondván, az inkább Oroszországot erősítette meg.
Az orosz nukleáris fenyegetés
Az orosz nukleáris fenyegetés kapcsán Merkel kiemelte, Putyin nukleáris fenyegetései rendkívül aggasztóak. Hangsúlyozta, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy elkerüljük a nukleáris fegyverek bevetését. Noha szerinte nem szabad pánikba esni, el kell ismerni, hogy Oroszország továbbra is a világ egyik legnagyobb nukleáris hatalma.
Noha Merkel kancellársága idején rendkívül népszerű volt, az utóbbi időben számos kritika érte, különösen az Oroszországgal ápolt kapcsolatai miatt. Visszaemlékezéseiben – melyeket nemrég publikált – hangsúlyozta, mindig is békés együttműködésre törekedett Moszkvával, a jelenlegi helyzetet azonban alapvetően másnak látja az Ukrajna elleni invázió miatt.
Németország Merkel vezetése alatt két orosz gázipari vezetéket is építtetett, ami az országot masszívan függővé tette az orosz energiától. Ezt több kelet-európai állam is bírálta, mondván, ezek az üzletek közvetve Oroszország háborús törekvéseit finanszírozták, Merkel ezzel szemben úgy véli, hogy ezek a projektek nemcsak Németország gazdasági érdekeit szolgálták, de a békés kapcsolatok fenntartását is elősegítették.
Az új geopolitikai korszak
Merkel szerint Európa és Oroszország kapcsolata teljesen új szakaszba lépett, mely mélyreható változásokat hozott az európai politikai és gazdasági normákban. Az orosz energiától való elszakadás miatt Németország kénytelen drágább LNG-t vásárolni, ami újabb kihívást jelent az ipar számára.
Amikor az európai politikusok és Donald Trump kapcsolatáról kérdezték, Merkel azt tanácsolta, hogy mindig határozottan képviseljék prioritásaikat, s ne féljenek Trump közvetlen stílusától. Tapasztalatai szerint az őszinte kommunikáció és a határozottság az, ami kölcsönös tiszteletet eredményezhet.
A jelenlegi geopolitikai helyzetet Merkel aggasztónak tartja. Úgy látja, hogy Kína és Oroszország egyre magabiztosabbá válik, miközben a Nyugat gyengébb pozícióba kerül. A globális kihívások – beleértve a gazdasági lassulást, a választói elégedetlenséget és a politikai rendszerek instabilitását – tovább súlyosbítják a helyzetet. Végezetül, amikor arról kérdezték, hogy hiányzik-e neki a politika, határozottan kijelentette: