Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Hazánkban is felbukkant egy veszélyes vírus, így lopja el az adatokat

Hazánkban is felbukkant egy veszélyes vírus, így lopja el az adatokat

Hazánkban is felbukkant egy veszélyes vírus, így lopja el az adatokat
Unsplash

Már akkor sincs biztonságban az érintett, ha látszólag olyasvalaki keresi, aki szerepel a névjegyeiben: a Crocodilus nevű kártevő hamis kontaktokat is hozzáadhat a telefonjához.

Még több problémát tud okozni a már eddig is rendkívül kártékony androidos kártevő, a Crocodilus. Ez ugyanis bevezet egy új mechanizmust, melynek lényege, hogy egy hamis névjegyet ad hozzá a fertőzött készülékhez – így az áldozat azt hiheti, egy ismert személy hívja, amikor valójában egy csaló van a vonal túlsó végén. A beszámoló szerint az új funkciót több más, főleg az észlelés elkerülésére irányuló fejlesztés mellett vezették be a kártevő mögött álló rosszindulatú szereplők, miközben a jelek szerint kiterjesztették az egész világra a rosszindulatú kampányt.

A Crocodilust először idén márciusban észlelték a Threat Fabric biztonsági cég kutatói, akik kiemelték az adatlopási képességeit. Az első verzió még a social engineering módszeréhez folyamodott, hogy hamis hibaüzenetekkel lopják el a felhasználók kriptopénztárca-kulcsait. Akkor még leginkább csak Törökországban tombolt a kampány – jegyzik meg. Ám a Threat Fabric szerint immár szinte valamennyi kontinensre kiterjedt a rosszindulatú kampány, azaz Magyarországot is érinti a probléma. Mint kifejtik, az új képességek közé sorolható, hogy a kártevő a zsákmányolt adatokat helyben, az eszközön magán elemzi ki, mielőtt továbbítaná azt a rosszindulatú szereplő számára – írja a Bleeping Computer.

A HVG szerint ez bizonyára azért szükséges, hogy kiderüljön, elég értékesek-e az ellopni kívánt információk. De a legfontosabb változás, hogy hozzá tud adni a készülékhez hamis névjegyeket, így ha erről a számról hívják az érintettet a támadók, nem egy ismeretlen telefonszám, hanem egy név jelenik meg a képernyőn. Ezáltal úgy érezheti a felhasználó, hogy egy megbízható bank, cég, barát vagy rokon hívja őt. Ez a csalárd kontakt azonban nem szinkronizálódik a Google-fiókkal, így más eszközökön sem jelenik meg. A legjobb módszer tehát a megelőzés: csak a Play Áruházból töltsünk le bármit, és onnan is csak a megbízható fejlesztőktől, illetve érdemes ellenőrizni, hogy aktív-e a Play Protect.


Korábban egyébként arra is kitértünk, hogy a Microsoft nemrégiben egy sürgősségi javítást tett közzé Windows 11 rendszerekhez, miután az előző, KB5058405 jelű biztonsági frissítés számos felhasználónál okozott komoly problémákat. Míg ebben a cikkben arról írtunk, hogy nyilvános wifin keresztül lophatnak adatokat a kiberbűnözők. Sokszor a bűnözők hoznak létre saját hotspotokat az adatok (nevek, lakcímek, bankkártya információk stb.) gyűjtésére, így jobb óvatosnak lenni.