Tudományos áttörés: amputált lábú békák képesek voltak visszanöveszteni a lábukat
Ez a tudományos áttörés azért is elképesztő, mert a békák természetes úton nem képesek visszanöveszteni végtagjaikat, ám egy gyógyszerkoktél hatására képesek voltak a lehetetlenre.
Tudósok képesek voltak létrehozni egy olyan gyógyszerkoktélt, melynek segítségével az amputált lábú békák képesek voltak visszanöveszteni elvesztett lábukat. A dél-afrikai karmosbékák (Xenopus laevis) az emberkehez hasonlóan nem képesek természetes úton visszanöveszteni elvesztett végtagjaikat, ám egy friss kísérletben a tudósok mégis képesek voltak megoldani a lehetetlent.
A kísérlet ráadásul annyira különleges volt, hogy az amputált békák egy mindössze 24 órás kezelés után 18 hónap alatt képesek voltak visszanöveszteni elvesztett végtagjaikat, s bár nyilvánvalóan hatalmas különbség van a békák és az emberek között, eme áttörés felveti annak a lehetőségét, hogy a távoli jövőben esetleg az emberek is képesek lehetnek végtagjaik visszanövesztésére.
Nirosha Murugan, a massachusettsi Tufts Egyetem kutató munkatársa közleményében azt írta, nagyon izgalmas látni, hogy az általuk kiválasztott gyógyszerek valóban képesek arra késztetni a szervezetet, hogy új végtagot növesszen.
Az állatok többsége rendelkezik olyan természetes képességekkel, melyek segítségével könnyedén regenerálódhatnak, az emberi szervezet pedig például képes „lezárni” a nyílt sebeket, sőt őssejtterápiával akár a máj bizonyos részét is képesek vagyunk visszanöveszteni.
Egyes állatok azonban, például a szalamandrák arra is képesek, hogy egész végtagokat növesszenek vissza, ám az a helyzet, hogy a mai napig ismeretlen terület a tudományban a szalamandrák kiemelkedő regenerációs képessége, ám a tudósok úgy vélik, hogy azért vagyunk képtelenek újranöveszteni végtagjainkat, mert az emberi végtagok sokkal összetettebbek.
A tudományos áttörést jelentő kísérletben a kutatók először amputálták a békák lábait, majd a nyílt sebet egyfajta hegszövettel vonták be, s miután ez megtörtént, a kutatók egy „BioDome” elnevezésű szilikon sapkát helyeztek a békák sebére. A sapkában öt különböző gyógyszert kevertek össze, köztük növekedési hormonokat, melyek mind különböző szerepet játszottak a regenerálódási folyamatban – számolt be a Live Science.