Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tudományos áttörés: amputált lábú békák képesek voltak visszanöveszteni a lábukat

Ez a tudományos áttörés azért is elképesztő, mert a békák természetes úton nem képesek visszanöveszteni végtagjaikat, ám egy gyógyszerkoktél hatására képesek voltak a lehetetlenre.

...svg content...Fotó: Twenty20
Orvostudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Tudósok képesek voltak létrehozni egy olyan gyógyszerkoktélt, melynek segítségével az amputált lábú békák képesek voltak visszanöveszteni elvesztett lábukat. A dél-afrikai karmosbékák (Xenopus laevis) az emberkehez hasonlóan nem képesek természetes úton visszanöveszteni elvesztett végtagjaikat, ám egy friss kísérletben a tudósok mégis képesek voltak megoldani a lehetetlent.

A kísérlet ráadásul annyira különleges volt, hogy az amputált békák egy mindössze 24 órás kezelés után 18 hónap alatt képesek voltak visszanöveszteni elvesztett végtagjaikat, s bár nyilvánvalóan hatalmas különbség van a békák és az emberek között, eme áttörés felveti annak a lehetőségét, hogy a távoli jövőben esetleg az emberek is képesek lehetnek végtagjaik visszanövesztésére. Soron kívül Ország Karácsonyfája: már kivágták a hatalmas fenyőt, ma útnak indítják (videó)

Nirosha Murugan, a massachusettsi Tufts Egyetem kutató munkatársa közleményében azt írta, nagyon izgalmas látni, hogy az általuk kiválasztott gyógyszerek valóban képesek arra késztetni a szervezetet, hogy új végtagot növesszen.

„Az a tény, hogy csak rövid ideig kellett gyógyszereknek kitenni a békákat ahhoz, hogy beinduljon egy hónapokig tartó regenerációs folyamat, arra utal, hogy a békák és talán más állatok is rendelkeznek olyan szunnyadó regenerációs képességekkel, amelyeket működésbe lehet hozni”.

Az állatok többsége rendelkezik olyan természetes képességekkel, melyek segítségével könnyedén regenerálódhatnak, az emberi szervezet pedig például képes „lezárni” a nyílt sebeket, sőt őssejtterápiával akár a máj bizonyos részét is képesek vagyunk visszanöveszteni.

Egyes állatok azonban, például a szalamandrák arra is képesek, hogy egész végtagokat növesszenek vissza, ám az a helyzet, hogy a mai napig ismeretlen terület a tudományban a szalamandrák kiemelkedő regenerációs képessége, ám a tudósok úgy vélik, hogy azért vagyunk képtelenek újranöveszteni végtagjainkat, mert az emberi végtagok sokkal összetettebbek.

A tudományos áttörést jelentő kísérletben a kutatók először amputálták a békák lábait, majd a nyílt sebet egyfajta hegszövettel vonták be, s miután ez megtörtént, a kutatók egy „BioDome” elnevezésű szilikon sapkát helyeztek a békák sebére. A sapkában öt különböző gyógyszert kevertek össze, köztük növekedési hormonokat, melyek mind különböző szerepet játszottak a regenerálódási folyamatban – számolt be a Live Science.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Kutatás bizonyítja, meglepő hatása lehet a rendszeres tojásfogyasztásnak

Bár ebben az állati élelmiszerben sok a koleszterin, a kutatók úgy vélik, egyáltalán nem egészségtelen, sőt: rendszeres fogyasztásának kifejezetten jó hatása lehet egy új tanulmány szerint.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.