Amnesty: az örmény és azeri erők is háborús bűntetteket követtek el Hegyi-Karabahban
Az Amnesty International legfrissebb jelentése szerint Örményország és Azerbajdzsán erői háborús bűntetteket követtek el a Hegyi-Karabahban tavaly lezajlott háború során.
A nemzetközi szervezet jelentése szerint számos olyan, hitelesített videó született, amelyen örmény erők hadifoglyokat bántalmaznak, valamint azerbajdzsáni katonákat gyilkolnak – idézte a jelentést az azeri Trend hírügynökség.
Az Amnesty jelentése szerint ráadásul a háború során úgynevezett kazettás lőszereket is használtak, amely a nemzetközi jog értelmében tiltott fegyvernek számít. Ezen lőszerek október 28-án kerültek használatra a Barda városa ellen intézett támadás során.
Fontos megjegyezni azonban, hogy ez csak az azeri hírügynökség olvasata, miszerint csak az örmények követtek el háborús bűnöket. Az Amnesty tavaly decemberi jelentéséből ugyanis kiderült, hogy mindkét fél részt vett a háborús bűntettek elkövetésében. 22 videó ellenőrzését követően a szervezet ugyanis arra jutott, hogy kivételes brutalitást tanúsítottak a felek:
A videókon borzalmas incidensek tárultak az elemzők elé, többek között hullagyalázás, civilek lefejezése, ellenséges erők indokolatlan brutalitással történő meggyilkolása, hadifoglyok bántalmazása és még lehetne sorolni.
Habár az azeri média inkább úgy tárta ezt a nyilvánosság elé, hogy Örményország volt ennek elsősorban az elkövetője, nagyon sok incidens volt, amely bizony Azerbajdzsán katonáinak a lelkén szárad.
Még szeptember 27-én tört ki az újabb háború a Kaukázus régi konfliktusos területén, Hegyi-Karabahban, amelynek irányításáért már évtizedek óta küzd egymással Azerbajdzsán és Örményország. Jelenleg az azeriek tartják a területet kontrolljuk alatt, ám etnikailag szinte kizárólag örmények lakta terület.
A háborúskodásnak végül szeptember november 9-én lett vége, amikor Oroszország vezetésével tűzszüneti megállapodást kötöttek a felek, amelynek feltétele volt, hogy az örmények kivonják erőiket a területről. Mivel Örményország tulajdonképpen ezzel a háború vesztese lett, ezért súlyos tüntetések törtek ki Nikol Pashinyan miniszterelnök ellen, azóta is lemondását követelik.