Az amerikai-kínai tárgyalások után kínai hajók hagyták el Vietnám vizeit
Azután, hogy az amerikai és kínai fél is konstruktívnak nevezte a megbeszéléseket, a Hsziang Jang Hong 10 és kísérete megkezdte útját Hainan-szigete felé.
Egyes szakértők beszámolója alapján egy kínai kutatóhajó és több kísérőhajó közel egy hónapot át tevékenykedett Vietnám kizárólagos gazdasági övezetében (EEZ) a Dél-kínai-tengeren, június 5-én, hétfőn éjfél körül viszont távoztak a térségből.
A rendelkezésre álló adatok szerint a Hsziang Jang Hong 10 nevet viselő hajó május 7-én lépett be először a területre, mégpedig számos hajó kíséretében, majd többször is áthaladtak az orosz vállalatok által üzemeltetett gáz- és olajmezőkön – írta a CNA.
Ám azután, hogy az Egyesült Államok és Kína magas rangú tisztviselői tárgyalásokat folytattak Pekingben, mindkét fél által konstruktívként jellemezve a folyamatot, a Hsziang Jang Hong 10 és a több mint féltucat hajóból álló kísérete megkezdte útját a kínai Hainan-sziget felé.
Később visszatérhetnek
A kínai külügyminisztérium közleménye szerint a kínai joghatóság alá tartozó vizeken tevékenykedő hajók „törvényes és megfelelő” kutatási feladatokat láttak el, illetve fel sem merült, hogy egy másik ország kizárólagos gazdasági övezetébe léptek volna be.
A nemzetközi jog alapján azzal nincs probléma, ha egyes hajók más országok kizárólagos gazdasági övezetén hajóznak át, azonban az engedély nélkül végzett kutatási tevékenységek gondot jelentenek, ezért a vietnámi kormány május 25-én távozásra szólította fel az említett hajókat.
Azóta megerősítették, hogy kedden hajnali 3 óra körül már nem messze a Hainan-szigettől tartózkodtak, ezért a vietnámi hajók is visszafordultak, míg egy kutató, Van Pham arra figyelmeztetett, hogy a Hsziang Jang Hong 10 valószínűleg csak egy rövid pihenőt tart, amelyet követően folytathatja tevékenységét a Dél-kínai-tengeren.