Az amerikai gyógyszerhiány még éveken át hatással lesz a rákkutatásra
Az Egyesült Államokban jelenleg a történelem legsúlyosabb rákgyógyszer hiánya van.
A CNN jelentése szerint az Egyesült Államokban korábban nem látott szintű hiány van a rákgyógyszerekből, szakértők pedig rámutattak, ez nem csupán betegek ezreit érinti, akik csak késve kapják meg a kemoterápiás kezeléseket, ennek hatása ugyanis még éveken át érezhető lesz a rákkutatásban.
A Nemzeti Rákkutató Intézet, a szövetségi kormány rákkutatással és -képzéssel foglalkozó fő szerve a CNN-nek nyilatkozva megosztotta, legkevesebb 174 saját vizsgálatát érintheti a hiány. Ezzel együtt azonban számos olyan kísérletet is félbe kellett hagyniuk, vagy el sem tudnak indítani, melyek kulcsfontosságúak lennének a rák elleni hatékony terápiák kutatásában.
A szakértők szerint összetett okok miatt számos rákgyógyszer évek óta hiánycikk, de az Amerikai Egészségügyi Rendszergyógyszerészek Társasága szerint most legalább 25 gyógyszerből van hiány. Dr. Shadia Jalal, Indiana Egyetem Rákközpontjának szakértője rámutatott:
Jalal korábban számos olyan klinikai vizsgálatot felügyelt, melyek javították a betegek esélyeit a rák legyőzésére, ám a hiány a munkája minden területére hatással van, és azt mondja, hogy ez nagyon megviselte.