Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
355,11 Ft
Euró
396,76 Ft
Font
475,11 Ft
Bitcoin
65,814 $

Amerikai elemző: nem sok esélye van annak, hogy Ukrajna katonai győzelmet tud aratni

Annak ellenére, hogy Ukrajnában és a Nyugaton univerzális hit van abban, hogy az ukránok képesek lesznek felülkerekedni az agresszoron, a harctéri helyzet és a készletek fogyása ellenkező irányba mutat.

...svg content...Ukrán katonák lövik az orosz állásokat az amerikai hadsereg által biztosított M777-es tarackok egyikével a Donyec-medencében 2022. június 18-án. MTI/AP/Efrem Lukackij
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A háború első néhány hetében evidenssé vált, hogy Oroszország nem fogja tudni villámháború formájában legyőzni Ukrajnát, még Kijevet sem tudják bevenni. Ennek folytán azonban az elemzők elbízták magukat, hogy Ukrajnának csak a megfelelő számú és minőségű fegyvert kell szállítani és legyőzik az orosz medvét.

Daniel Davis, a Defense Priorities vezető elemzője, aki már négy különböző alkalommal harcolt háborús övezetekben, a 19FortyFive felületére írt elemzésében fejtette ki, hogy fájdalmasan egyértelművé kezd válni, hogy az oddsok egyre inkább Oroszországnak kedveznek és katonai értelemben nincs az a racionális út, amelyen járva Ukrajna győzni tud. Soron kívül Kellemetlen szagú ivóvíz okoz gondokat a Balaton térségében

Mint Davis kiemeli, az orosz felszerelések „meglepő vereséget” szenvedtek Kijev és Harkov környékén a háború első heteiben, ezen felbátorodva pedig az elemzők jó része az orosz hadsereget inkompetensnek bélyegezte és elfogadott állásponttá vált, hogy az ukrán hadsereg a bátorságával és elkötelezettségével végül felül tud kerekedni.

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter még áprilisban utazott Kijevbe, ahol Zelenszkijnek el is mondta, hogy a Nyugat minden szükséges fegyvert meg fog adni, mert azt akarják, hogy Ukrajna győzzön. Ezt azzal egészítették ki, hogy gazdasági szankciókkal, mint a részleges olajembargó, gyengíteni akarták Putyin lehetőségét, hogy tovább tudja finanszírozni a háborút.

Davis szerint azonban egyre inkább úgy látszik, hogy a felszerelések sem elegendőek és a szankciók sem mutatnak kellő büntetőhatást. Ez pedig azért problémás, mert univerzális hit volt abban, hogy az ukránok ki fogják szorítani Ukrajnából a megszálló csapatokat és soha nem fognak olyan megállapodásba belemenni, ami az oroszoknak területet enged át.

Davis azonban a The Independent felületén megjelent, főként kiszivárgott titkos hírszerzési információk alapján készített cikkre mutatva kijelentette, hogy az ukránok helyzete a harcmezőkön sokkal kedvezőtlenebb, mint amennyire ezt a valóságban elismerik.

Mint a brit lapban megjelent hírszerzési jelentésből is kiolvasható, a megállás nélküli orosz bombázások az első 100 napban eredményesek voltak, ugyanis a még szovjet érából megmaradt felszerelések jelentős hányadát sikerült elpusztítaniuk, az ukránokat különösen a nehéztüzérségi felszerelések és lövegek tekintetében érte nagyon súlyos veszteség.

Ez pedig már a harcmezőn is érzékelhető: az oroszok 20-szor annyi nehéztüzérségi fegyverrel lövik a Donbasszt, ráadásul a becslések szerint 40-szer annyi lőszerük maradt. Ha ehhez hozzávesszük, hogy Oroszországnak alapvető előnye van a légtérben, nem tekinthető meglepőnek, hogy az ukránok fokozatosan vesztik a pozíciókat a Donbasszban.

Ezt alátámasztja Olekszij Rezsnyikov egyik közelmúltbeli nyilatkozata is, amelyben elismerte, hogy naponta 100-200 ukrán katona veszti életét és 500-an sebesülnek meg. Zelenszkij pedig azt ismerte el, hogy az oroszok már Ukrajna egyötödét irányítják, amely Luhanszk megyében a legsúlyosabb, ott a megye döntő többsége már elesett.

Davis szerint ugyan érthető, hogy Zelenszkij nem akar területveszteségekről beszélni, de szerinte most már sokkal inkább azt a kérdést kell feltenni, hogy mennyi területet kell átengedni ahhoz, hogy a károkat csökkentsék. Mint fogalmazott, dönthetnek úgy is, hogy folytatják a harcot annak reményében, hogy egy nap visszaszerzik a területeket, viszont nincs arra garancia, hogy nem vesztenek további területeket.

Ukrajna továbbra is kulcsfontosságú területeket irányít a Donbasszban: északon a Szlavjanszk-Kramatorszk régiót, középen Avgyijivka környékét, délen pedig Donyeck megye nagy részét, ráadásul még Harkov és Odessza és teljesen ukrán irányítás alatt van – ahogy telik az idő, az ukrán kézen lévő települések száma viszont inkább csökkenő tendenciát fog mutatni.

Davis szerint gyakorlatilag lehetetlen, hogy a Nyugat annyi nehézfegyvert tudjon szállítani Ukrajnának, hogy kiegyenlítődjön a jelentős hátrány – ez különösen a nagykaliberű lőszerek tekintetében igaz, ami a tarackokhoz kell. Mint hangsúlyozza, még a brit és amerikai rakéta-sorozatvetők sem fognak jelentős változást hozni a frontokon.

Davis kiemeli, hogy a szomorú igazság a katonai alaplogika és a kapacitások alapján az, hogy Moszkvának kedvez a jelenlegi helyzet és nagyon kicsi a valószínűsége, hogy ezek a tényezők változnak annyira, hogy Kijev és annak bátor emberei javára alakuljon a háború – ez sajnos a háborúk szomorú valósága.

Hatalmas pusztítást és halottakat hagyott maga mögött a Helene hurrikán

Közel 50 halálos áldozatot követelt és hatalmas pusztítást okozott a Helene hurrikán az Egyesült Államok délkeleti részén.