Amerikai B-1B szuperszonikus bombázók érkeztek a nyugat-csendes-óceáni bázisra
Így reagált az Egyesült Államok a térségben kialakult feszültségre.
Az Egyesült Államok négy B-1B Lancer szuperszonikus bombázót telepített a Csendes-óceán nyugati részére, Guamon található Andersen légibázisra, így reagálva a Tajvani-szorosban, a Dél-kínai-tengeren és a Koreai-félszigeten kialakult feszült helyzetre.
Guam földrajzi elhelyezkedése kulcsfontosságú az amerikai katonai jelenlét számára, hiszen alig 2575 kilométerre található Tajvantól és a Dél-kínai-tengertől, míg Dél-Koreától 2897 kilométerre, ezáltal pedig ideális bázist jelent a térségben jelentkező fenyegetések elleni gyors válaszlépésekhez.
Az amerikai légierő közleménye szerint a B-1B bombázók telepítése a Bomber Task Force 25-1 misszió részeként valósult meg, mely összhangban van az Egyesült Államok Nemzeti Védelmi Stratégiájának céljaival.
A stratégia a „stratégiai kiszámíthatóságot és operatív kiszámíthatatlanságot” helyezi előtérbe, demonstrálva az amerikai haderő képességét arra, hogy elrettentse az esetleges fenyegetéseket.
A Newsweek jelentése szerint a B-1B bombázók kiemelkedő fegyverzeti kapacitással rendelkeznek, akár 34 ezer fontnyi hagyományos lőszert – bombákat, rakétákat és tengeri aknákat – képesek szállítani. Szuperszonikus sebességgel, 1,2 Mach sebességgel és interkontinentális hatótávolsággal bírnak, így rendkívül rugalmas bevetési lehetőségeket kínálnak.
Egyelőre nem tudni, mikor indulnak az első B-1B bombázóbevetések Guamból, ugyanakkor az amerikai légierő vélhetően fokozza jelenlétét a térségben, hogy hatékonyan reagálhasson Kínával és Észak-Koreával kapcsolatos esetleges válsághelyzetekre.