Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
63,656 $

Heves vitákat váltott ki az amerikai abortusztörvény

Joe Biden „hibásnak, szélsőségesnek és irreálisnak” bélyegezte a bíróság ítéletét, Trumpnak azonban tetszett. 

Fotó: Tüntetõk az abortuszhoz fûzõdõ jog védelmét követelõ tiltakozáson Washingtonban 2022. május 14-én. Az Egyesült Államok legfelsõbb bírósága jelenleg az abortuszhoz való alanyi jogot biztosító, a Roe kontra Wade néven ismert peres eljárást lezáró 1973-as legfelsõbb bírósági ítélet felülvizsgálatát végzi. MTI/EPA/Michael Reynolds
Észak-Amerika

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A Mandiner készített egy összeállítást arról, hogy hogyan fogadták az amerikai Legfelsőbb BÍróság döntését, amely hatályon kívül helyezte a Roe vs Wade precedenst, ezáltal az abortusz szabályozása szövetségi szintről visszakerült a tagállamok kezébe. 

Az alkotmánybíráskodással is foglalkozó Legfelsőbb Bíróság döntése heves reakciókat váltott ki az Egyesült Államokban, de még az ENSZ köreiben is vihart kavart.  Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Joe Biden amerikai elnök „hibásnak, szélsőségesnek és irreálisnak” nevezte az ítéletet, és kijelentette, hogy ő úgy véli, hogy a politikusoknak nem szabadna beleszólniuk olyan döntésbe, amelyet egy nőnek és orvosának kell meghoznia, valamint hogy ő minden tőle telhetőt megtesz majd annak érdekében, hogy a nőknek azokban a tagállamokban is joguk legyen az abortuszhoz, amelyekben azt a szövetségi legfelsőbb bíróság határozata nyomán megtiltják.

Az abortuszhoz való korlátlan jogokért küzdő szervezetektől azt kérte, ha tüntetnek, akkor békésen tegyék, mert „az erőszak soha nem elfogadható”.  A választópolgárokat pedig arra kérte, hogy a szavazataikkal fordítsanak a helyzeten. „Ezzel nincs vége, önöké az utolsó szó” – jelentette ki.

Donald Trump korábbi elnök viszont dicsérte a bíróság döntését, és a Fox Newsnak nyilatkozva elmondta, hogy az „az alkotmányon alapul, visszaadja a jogokat, amelyeket régóta vissza kellett volna adni, és mindenkinek jó lesz”. 

 Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház demokrata párti elnöke szerint viszont a bírósági döntés „felháborító és szívszorító, radikális, szélsőséges”.

„Beteljesíti a Republikánus Párt azon sötét és szélsőséges célját, hogy elvegye a nők jogát attól: maguk hozhatják meg döntéseiket a reproduktív egészségügy kérdésében. A republikánusok országos abortusztilalmat akarnak, ezért nem szabad megengedni, hogy többségük legyen a kongresszusban” – mondta a könnyeivel küszködve. 

Mike Pence volt alelnök is Donald Trump oldalán állt, és kijelentette, hogy a konzervatívoknak nem szabad nyugodniuk mindaddig, amíg az élet szentségét vissza nem állítják az Egyesült Államok minden tagállamának jogrendszerében.

A katolikus egyház vezető püspökei üdvözölték a döntés, a felmérések viszont azt mutatják, hogy az amerikai katolikusok támogatják az abortuszhoz kapcsolódó jogokat, a kérdés az, hogy milyen mértékben. 

Az ENSZ viszont teljesen elítéli a határozatot: „az abortuszhoz történő hozzáférés korlátozása nem tántorítja el az embereket attól, hogy el akarják azt végeztetni magukon, viszont így életveszélyesebbé válik a beavatkozás. A szexuális és reproduktív egészség és az ehhez való jog a nők és a lányok szabad akaratának és egyenlőségének alapja” – jelentette ki Stéphane Dujarric, António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője újságíróknak a bírósági döntésre reagálva.”

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa, Michelle Bachelet kijelentette, hogy az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság döntése az abortusz tulajdonképpeni betiltásáról szörnyű csapás a nők emberi jogaira és a nemek egyenlőségére. 

Véleménye szerint „az Egyesült Államok eltávolodott a haladó tendenciától”, ráadásul „a döntés sokmillió amerikai nőt foszt meg ettől az autonómiától, főleg a kisjövedelműeket és a faji, illetve etnikai kisebbségekhez tartozókat”. Szerint a bíróság ítélete „jelentős visszalépés”, hiszen az utóbbi időben a legtöbb ország enyhített az abortusztörvényeken, nem szigorított. 

Az ENSZ adatai szerint a terhességek 60 százaléka végződik abortusszal világszerte. Az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) adatai szerint a világon elvégzett abortuszok 45 százaléka nem biztonságos körülmények között történik, így az anyák vezető halálozási okává vált.

A Breitbart élő közvetítésben gyűjti az információkat, és kiderült, hogy több városban is ünnepelnek a pro-life aktivisták, de legtöbbjüknek támadásokat kellett elszenvedniük. Seattle-ben az antifával kellett szembe nézniük. 

Washingtonban és Los Angelesben viszont a döntés ellen tüntetők gyűltek össze, és nem maradtak el az erőszakos összecsapások sem.