Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több mint 100 képviselő követeli az AfD betiltását Németországban

113 német parlamenti képviselő nyújtott be petíciót az Alternatív Németországért (AfD) párt betiltására, ami komoly alkotmányjogi vitát indított el az országban.

...svg content...Fotó: Hans-Christoph Berndt, a jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) párt tartományi csúcsjelöltje (j), valamint Alice Weidel (k) és Tino Chrupalla, a párt társelnökei sajtóértekezletet tartanak a párt berlini székházában 2024. szeptember 23-án, két nappal a brandenburgi választások után. A voksoláson az AfD szoros versenyben, 29,2 százalékkal a második helyen végzett a német Szociáldemokrata Párt (SDP) mögött, amely a szavazatok 30,9 százalékát szerezte meg. MTI/EPA/Filip Singer
Európa

Kiss László

Szerkesztő

Marco Vanderwitz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) képviselője, aki a kezdeményezés élére állt, a ZDF közszolgálati televíziónak adott interjújában hangsúlyozta a gyors cselekvés szükségességét a közelgő választásokra való tekintettel. „Szeretnénk, ha a jelenlegi törvényhozási ciklusban lezárulna mind a beadványozás, mind pedig a szavazás folyamata” – fogalmazott Vanderwitz.

A betiltási eljárás kezdeményezésére három szerv jogosult: a Bundestag, a szövetségi kormány, valamint a Bundesrat. A Szövetségi Alkotmánybíróság csak ezután indíthatja el a hivatalos eljárást, amennyiben megalapozottnak találja a beadványt. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A javaslat azonban jelentős ellenállásba ütközik szakmai körökben, számos jogász és politikai elemző ugyanis arra figyelmeztet, hogy rendkívül nehéz lesz bizonyítani az AfD alkotmányellenes működését, ami a betiltási eljárás sikerének alapfeltétele lenne.

A Zöldek frakcióján belül már formálódik egy alternatív megközelítés, amely során képviselőik először az alkotmányellenesség részletes vizsgálatát szeretnék kezdeményezni, mielőtt konkrét lépéseket tennének. Ezt a megfontolt hozzáállást a Német Nemzeti Demokrata Párt (NPD) esetéből levont tanulságokra alapozzák, amelynek betiltását korábban kétszer is sikertelenül próbálták meg keresztülvinni.

A kezdeményezés további sorsa egyelőre bizonytalan, hiszen még az sem tisztázott, hogy mikor kerülhet a Bundestag napirendjére a kérdés, ráadásul a parlamenti többség támogatásának megszerzése is kulcsfontosságú lesz a folyamat következő szakaszainak elindításához.