Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Felfedezték az első valódi ezerlábút

A legtöbb ezerlábú csaló – annak ellenére, hogy nevük latinul valóban ezer lábat jelent, általában legfeljebb néhány száz lábuk van.

...svg content...Scientific Reports
Epic
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Egy újonnan felfedezett rovarfaj azonban az első, amely valóban kiérdemelte a nevét, hiszen jóval több mint ezer ízelt lábbal rendelkezik, így bekerülhet az állatvilág rekorderei közé.

Az ikerszelvényeseknek általában 34-400 lábuk van, ám az eddigi rekordtartó – az Illacme plenipes nevű faj – átlagosan több mint 600 lábbal rendelkezik, egy különösen hosszú lábú egyed pedig akár 750 végtaggal is büszkélkedhet, viszont az új rovar még tőle is jóval ízeltebb a maga 1 330 szelvényével. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az új jövevényt hivatalosan Eumillipes persephone-nak nevezték el – az első rész latinul „igazi ezerlábút” jelent, Perszephoné pedig az alvilág görög istennője volt, ami arra az országra utal, ahol a fajt először leírták.

Az új ezerlábút a föld alatt 60 méter mélyen fekvő fúrólyukakban találták meg, a nyugat-ausztráliai Eastern Goldfields tartomány bányászati régiójában. A kutatócsoport négy példányt vizsgált meg, és megállapították, hogy testük akár 330 szegmensből is állhat, amelyek hossza 95,7 milliméter, szélessége pedig alig 1 milliméter – olvasható a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.

Kutatók szerint ezek a jellemzők a föld alatti élethez való evolúciós alkalmazkodásnak köszönhetőek, a hosszú és megnyúlt test segít a talajban való ásásban és a szűk réseken való átcsusszanásban – ez nagyban eltér legközelebbi rokonai tulajdonságaitól, amelyek többnyire a felszínen élnek.