Felfedezték az első valódi ezerlábút
A legtöbb ezerlábú csaló – annak ellenére, hogy nevük latinul valóban ezer lábat jelent, általában legfeljebb néhány száz lábuk van.
Egy újonnan felfedezett rovarfaj azonban az első, amely valóban kiérdemelte a nevét, hiszen jóval több mint ezer ízelt lábbal rendelkezik, így bekerülhet az állatvilág rekorderei közé.
Az ikerszelvényeseknek általában 34-400 lábuk van, ám az eddigi rekordtartó – az Illacme plenipes nevű faj – átlagosan több mint 600 lábbal rendelkezik, egy különösen hosszú lábú egyed pedig akár 750 végtaggal is büszkélkedhet, viszont az új rovar még tőle is jóval ízeltebb a maga 1 330 szelvényével.
Az új jövevényt hivatalosan Eumillipes persephone-nak nevezték el – az első rész latinul „igazi ezerlábút” jelent, Perszephoné pedig az alvilág görög istennője volt, ami arra az országra utal, ahol a fajt először leírták.
Az új ezerlábút a föld alatt 60 méter mélyen fekvő fúrólyukakban találták meg, a nyugat-ausztráliai Eastern Goldfields tartomány bányászati régiójában. A kutatócsoport négy példányt vizsgált meg, és megállapították, hogy testük akár 330 szegmensből is állhat, amelyek hossza 95,7 milliméter, szélessége pedig alig 1 milliméter – olvasható a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.
Kutatók szerint ezek a jellemzők a föld alatti élethez való evolúciós alkalmazkodásnak köszönhetőek, a hosszú és megnyúlt test segít a talajban való ásásban és a szűk réseken való átcsusszanásban – ez nagyban eltér legközelebbi rokonai tulajdonságaitól, amelyek többnyire a felszínen élnek.