Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,25 Ft
Euró
402,21 Ft
Font
479,31 Ft
Bitcoin
63,748 $

Alkohol: minden formában és mennyiségben káros az egészségre?

A szakember szerint megkérdőjelezhető az a széles körben elterjedt vélekedés, hogy az alkohol ártalmatlan – sőt, valójában a fogyasztása a rák kockázatát is növeli.

...svg content...Fotó: Pixabay
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egyre inkább megdőlni látszik az a teória, hogy egy kevéske alkohol ártalmatlan, vagy akár még jótékony hatása is lehet: a mind újabb kutatások inkább már arra hívják fel a figyelmet, hogy az alkohol minden formában és mennyiségben káros az egészségre, különösen a rák kockázatának szempontjából – emelik ki a beszámolóban. Az Amerikai Rákkutatási Szövetség friss jelentésében például a szerzők azt írják, számításaik szerint a rákos esetek 40%-a olyan rizikófaktorokkal hozható összefüggésbe, amelyeken az emberek maguk is változtathatnának, például az alkoholfogyasztás mellőzésével.

Egyúttal kiemelik, hat ráktípus kapcsolható az alkoholfogyasztáshoz: fej-nyaki rák, nyelőcsőrák, májrák, mellrák, kolorektális (vastagbél)rák, gyomorrák. Justin Stebbing, az Anglia Ruskin Egyetem orvosbiológiai professzora pedig azt hangsúlyozta: 2019-ben 20-ból átlagosan több mint 1 daganatdiagnózis volt az alkoholfogyasztásnak tulajdonítható, és ez a szám az idő előrehaladtával csak növekedni fog. Továbbá a tanulmány arra az aggasztó tendenciára is rámutat, miszerint egyes rákos megbetegedések egyre nagyobb arányban bukkannak fel a fiatal felnőttek körében. Soron kívül Tragédia: elhunyt Sallai Nóra balesetben súlyosan megsérült kisfia

Ezt a kutatók még mindig próbálják megérteni, de Justin Stebbing szerint az okok listáján az alkoholfogyasztás előkelő helyet foglal el. Hozzáfűzte: a több alkohol fogyasztása növelheti a kockázatot, de a kis dózis is összefüggésbe hozható bizonyos daganattípusok megnövekedett rizikójával. Persze ez nem egyenlő azzal, hogy aki iszik, az rákos lesz; a daganat kialakulásában számos tényező játszik szerepet. Az azonban ugyancsak fontos, hogy az alkohol a DNS-t is károsíthatja, és a fogyasztása a tápanyagok és a vitaminok felszívódására is hatással van.

Sőt, megváltoztathatja a hormonszinteket és behatolhatnak a szájban, valamint a torokban lévő sejtekbe – írta meg a HVG a The Conversation cikke alapján. Korábban egyébként arról is beszámoltunk, tényleg őszintébbek-e az ittas emberek, amelynek kapcsán különös választ adtak a kutatók. A részletekre ebben a cikkben tértünk ki bővebben. Míg ebből a cikkből az derül ki, a vízivás vajon valóban használ-e a másnaposság ellen. Meglepő megállapításokat tettek a témában.

Mentelmi jog: Deutsch Tamás bemutatta a Magyar Péterről készült videofelvételeket

A Fidesz vezető politikusa bemutatta azokat a videós felvételeket, melyeket minden képviselő megkapott az Európa Parlamentben.