Alaszka „rozsdásodó” folyói már az űrből is látszanak, elsavasodtak az egykor kristálytiszta vizek
A kutatók megfejtették a riasztó jelenség okát, ami semmi jót nem jelent a környezetre nézve.
Alaszka távoli területein több tucatnyi patak és folyó korábban kristálytiszta vize vált rozsdás árnyalatúvá. Egy új tanulmány szerint a jelenséget a felmelegedés okozza, mely a permafroszt, vagyis a folyton fagyott föld felolvadása idézte elő, aminek nedvességtartalma a vízbe szivárgott.
Emiatt megemelkedett a víz vas-, cink-, nikkel-, réz- és kadmiumtartalma, melynek súlyos következményei lehetnek az élővilágra nézve, emellett pedig az ivóvíz minőségére is – számolt be róla az IFL Science.
Az amerikai Nemzeti Parkszolgálat, a földtani intézet és a Kaliforniai Davis Egyetem tudósai nemrégiben Alaszka északi részén, a Brooks-hegységben végeztek megfigyeléseket, és legalább 75 olyan patakot, illetve folyót találtak, amelyek az elmúlt tíz évben narancssárgára színeződtek.
Jon O’Donnell, a Nemzeti Parkszolgálat sarkvidéki megfigyelőhálózatának ökológusa szerint minél nagyobb területet fedeznek fel, annál több hasonló folyóval találkoznak. A kapcsolódó tanulmányban kiemelték, hogy az elszíneződött folyószakaszok helyenként már olyan nagy kiterjedésűek, hogy a műholdfelvételeken is kivehetők.
A vízből vett minták megerősítették, hogy annak kémiai összetétele az elmúlt évtizedben gyökeresen megváltozott. Az Agashashok folyó medencéjében található víz egy része például hihetetlenül savassá vált, pH-értéke mindössze 2,6 volt – ez megközelíti a citromlé vagy az ecet savasságát. Ennek hatására a növényzet a partszakaszon megfeketedett és elhalt.