Alakváltó robotot fejlesztettek ki a kínai tudósok
Csak idő kérdése, hogy mikor válik valósággá a Terminátor című film egyik jól ismert jelenete.
A Sun Yat-sen Egyetem, a Zhejiang Egyetem és a Carnegie Mellon Egyetem tudósai a tengeriuborka által inspirálva egy olyan deformálható, mágnesesen vezérelt folyékony fémet fejlesztettek ki, amely képes változtatni merevségét, hogy javítsa terhelhetőségét.
A bemutató videón látható, ahogy a folyékony fémből készült humanoid robot egy ketrecből előbb folyadékká alakulva előbújik, majd automatikusan visszaveszi korábbi alakját.
A tudósok egy új fázisváltó anyagot hoztak létre, melynek lényege, hogy mágneses részecskéket ágyaznak a nagyon alacsony olvadáspontú galliumba. Ezen részecskéknek kettős szerepe van, egyrészt képessé teszik az anyagot a mágneses térre való reagálásra, másrészt pedig a részecskék a robot mozgását is befolyásolják, mondta Carmel Majidi, a Carnegie Mellon Egyetem kutatója.
A robot nagy mechanikai szilárdságot és terhelhetőséget, valamint gyors sebességet mutatott szilárd halmazállapotú formájában, folyékony halmazállapotban pedig kiváló alkalmazkodóképességet, például nyújthatóságot, szétválaszthatóságot és összeolvadást.
Az új felfedezés a kutatók szerint számos területen alkalmazható lesz, mindezt pedig prezentálták is egy műgyomorral, melyből idegen anyagot távolított el.
Majidi szerint a cél az, hogy a hasonló robotok felhasználási körét kiszélesítsék, ugyanis biztos benne, hogy orvosbiológiai téren még rengeteg potenciál rejlik benne.