Az agyszövetek hibernálása többé nem sci-fi, már a károsodástól sem kell tartani
Nagyon fontos előrelépést értek el kínai orvosok, pár éve ez még elképzelhetetlen volt.
Forradalmi változás jöhet az agykutatás területén, miután a kínai Fudan Egyetem Nemzeti Gyermekgyógyászati Központjának orvosi kutatócsoportja kifejlesztett egy olyan megoldást, amellyel az agyszövetet károsodás nélkül lehet lefagyasztani és felolvasztani.
A Cell Reports Methods című folyóiratban közzétett tanulmányukban arról számoltak be, hogy a szöveteket egy speciális, MEDY-nek nevezett, etilénglikolt és metilcellulózt tartalmazó vegyi oldatba merítették, mielőtt folyékony nitrogénnel lefagyasztották volna.
Mind az összetevőkkel, mind pedig az oldattal hosszasan kísérleteztek, mint ahogy azzal is, hogy mennyi ideig kell benne tartani a szöveteket, mielőtt megkezdenék azok lefagyasztását – írja a MedicalXpress.
A folyamat során vizsgálták, hogy milyen hatással van a fagyasztás és az olvasztás az agyszövetekre, eredményeik alapján pedig még azok a szövetek sem mutattak jelentősebb károsodást, melyek hosszabb ideig voltak lefagyasztva. A kísérletet egy élő ember agyszövet-mintájának segítségével is megvizsgálták, hasonlóan ígéretes végeredménnyel.
A kutatócsoport szerint felfedezésük lehetővé teszi az orvosok és a tudósok számára, hogy a mintákat hosszú ideig és nagyobb mennyiségben tárolják, ami az eddigieknél pontosabb agy- és idegrendszeri kutatásokat tesz lehetővé.