Tudósok „agyi pacemakerrel” kezelik a súlyos depressziót
Egy, a Nature Medicine című szaklapban megjelent új tanulmány szerint a tudósok sikeresen kezeltek egy súlyos depresszióban szenvedő beteget egy „agyi pacemakerrel”.
Egy sebészileg beültetett eszközzel megcsapolták a depressziós agyi mintákban szerepet játszó speciális agyi áramkört, és az eszköz segítségével újraindították azokat. A kutatók szerint a tanulmány feltárja, hogyan lehet az agyi aktivitást felhasználni a neuropszichiátriai rendellenességek személyre szabott kezelésére.
Andrew Krystal, pszichiátria professzor, a Kaliforniai Egyetem San Franciscó-i Weill Idegtudományi Intézetének tagja elmondta:
A korábbi tanulmányok eddig csak korlátozott sikert mutattak a depresszió hagyományos mély agyi stimulációval (DBS) történő kezelésében. A kutatók szerint ez részben azért van így, mert a legtöbb készülék csak állandó elektromos stimulációt tud nyújtani, ráadásul általában csak az agy egyetlen területére.
Ami azonban sikeressé tette az új kísérletet, az egy neurális biomarker – az agyi aktivitás specifikus mintázata, amely a tünetek kialakulását jelzi – felfedezése volt. A kutatócsoport egy új DBS-berendezést úgy alakított ki, hogy csak akkor reagáljon, ha felismeri ezt a mintát.
A készülék ezután az agyi áramkör egy másik területét stimulálja, így olyan igény szerinti, azonnali terápiát hoz létre, amely egyedülállóan igazodik mind a beteg agyához, mind a betegségét okozó idegáramkörhöz. Szemben a szokásos kezelési modellek 4-8 hetes késleltetésével, ez a terápia azonnali hatást fejt ki a betegnél.