Ez az első ennyire apró eszköz, már tesztelték is.
A Georgiai Műszaki Egyetem mérnökei dél-koreai kutatókkal együttműködve olyan mikroszkopikus agy–számítógép interfészt fejlesztett ki, amely elég apró ahhoz, hogy használójának a fejbőrére, a hajhagymái közé helyezhessék.
Az elmúlt évtizedekben ezek az eszközök sokat fejlődtek, habár így is jellemzően nehezek és kényelmetlenek voltak, ezért a hétköznapi felhasználásuk erősen korlátozott volt. A most bemutatott fejlesztés azonban áttörést hozhat ezen a téren – írja a MedicalXpress.
A szenzorokat hajlékony, kígyószerű huzalok kötik össze egy mikroprocesszorral, amely vezeték nélkül továbbítja az agyi jeleket a vezérelt eszköz felé, amit telefonos alkalmazással és okosszemüveggel is tesztelték, mindkettőt sikeresen.
A tesztek során az agyi interfész mintegy 96,4%-os pontosságot ért el, és akár 12 órán keresztül stabilan a helyén maradt. A kutatók szerint ez fontos mérföldkő, mivel kényelmes és hosszú távú viseletre is alkalmas.
NE HAGYD KI
A fejlesztők szerint a szenzor kialakítása lehetővé teszi a tömeggyártást, így a jövőben több millió mozgássérült vagy kommunikációjában korlátozott ember számára válhat elérhetővé a technológia.