Amíg Afrikában nem oltják be az embereket, nem lesz vége a koronavírus-járványnak
Az Egészségügyi Világszervezet figyelmeztetett, Afrikában továbbra sem jutnak hozzá megfelelő mennyiségben covid elleni vakcinákhoz, ami kihathat a globális védekezési programra is.
Az afrikai kórházak és klinikák túlnyomó többsége nincs felkészülve arra, hogy a súlyosan beteg páciensek számának drasztikus növekedése miatt elegendő betegágyat és kezelést biztosítson.
Matshidiso Moeti, a WHO Afrikáért felelős regionális igazgatója csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, a világjárvány harmadik hullámának veszélye „reális és erősödő” az afrikai kontinensen. Afrikában jelenleg több mint 4,8 millió fertőzöttet és 130 ezer halálesetet tartanak nyilván, ez a világban regisztrált összes fertőzött 2,9 és az összes halálos áldozat 3,7 százaléka.
Az Infostart hírportál beszámolója szerint a WHO májusi felméréséből kiderült, a kontinens legtöbb országában nincs kellő mennyiségű és minőségű egészségügyi védőfelszerelés, százezer lakosra mindössze egyetlen intenzív ágy jut, de van, ahol még ennyi sem.
Moeti hozzátette, a WHO igyekszik szakemberekkel és alapvető egészségügyi felszerelésekkel segíteni a rászoruló afrikai országokat:
„Nem hagyhatjuk, hogy a betegek kezelésének rendszere összeomoljék, jobban fel kell szerelnünk a kórházi és orvosi személyzetünket, hogy elkerüljük a fertőzöttek számának ellenőrizetlen növekedését és ennek a legsúlyosabb hatásait.”
A WHO közleménye szerint az elmúlt két hétben Afrikában több mint húsz százalékkal emelkedett a koronavírus-fertőzöttek száma az előző két héthez képest, és további rossz hír, hogy még a forró klimatikus viszonyok sem állították le a kórokozó terjedését.