A nyugatot hibáztatja Afganisztán bukásáért a volt elnök
Mint ismeretes, amikor a tálibok éppen Kabult kezdték körülvenni, addig Ashraf Ghani elnök elmenekült az országból.
A tálibok se perc alatt átvették a hatalmat, az afgán kormány összeomlott, a társadalom és a Nyugat pedig egyszerre figyelte aggódva, hogy vajon visszatér-e a kőkorszaki szigor, mint ami a szervezet előző kormányzását jellemezte.
USA és szövetségesei el is kezdték menekíteni az állampolgárait, ez pedig Saigon bukásának jeleneteit idézte a hetvenes évekből. A pontot az i-re az Iszlám Állam helyi szervezetének merénylete tette fel, amelyben 13 amerikai katona és több mint 100 civil elhunyt.
Ashraf Ghani Kabul elesése és a menekülés óta meglehetősen csendben volt, nem adott nyilatkozatot az Afganisztánban kialakult helyzetről. Most azonban megtörte a csendet, a BBC Radio 4-nek adott interjújában tért ki több kérdésre. Elmondása szerint azért döntött a menekülés mellett, mert a személyes biztonsági stábjának főnöke körülbelül két perc döntési időt biztosított számára:
„Bejött, közölte, hogy a biztonsági szolgálat összeomlott és ha állást foglalok, akkor engem is meg fognak ölni” – idézte a The Guardian. Ghani menekülése egyet jelentett azzal, hogy a tálib hatalomátvétel kaotikussá válik, ez pedig meg is történt – a kabuli véres harcokat viszont sikerült megúszni. Az ex-elnök szerint azonban nem a menekülés volt a legnagyobb hibája:
„Egyetlen dolog miatt kritizálnak jogosan, hogy még bíztam a nemzetközi közösségben és velük együtt képzeltem el az utat. Mindannyian hibásan feltételeztük, hogy tovább tart a nemzetközi közösség türelme”
Ghani szerint a legfőbb gond, hogy az amerikaiak kihagyták őket a tálibokkal való béketárgyalásokból, véleménye szerint gyakorlatilag feláldozták az afgánokat azért, hogy az USA simán ki tudjon vonulni az országból.