Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Élő adásban tiltakoznak az afgán nők arcuk kötelező eltakarása ellen

Élő adásban tiltakoznak az afgán nők arcuk kötelező eltakarása ellen

Élő adásban tiltakoznak az afgán nők arcuk kötelező eltakarása ellen
Fotó: Afgán nők tiltakoznak a burka viselése ellen Kabulban 2022. május 10-én. Hibatulla Ahundzada molla, az afganisztáni tálibok legfelsőbb vezetője május 7-én azonnali hatállyal elrendelte a nők számára a teljes testet elfedő burka viselését nyilvános helyeken. A radikális iszlamista tálibok tavaly augusztusi hatalomra jutása óta ez a legszigorúbb jogkorlátozásuk a nőkkel szemben. MTI/EPA

Több műsorvezető nő is tiltakozik a tálibok azon parancsa ellen, melynek értelmében kötelező lenne arcuk eltakarása.

Afganisztán népszerű tévécsatornáinak női műsorvezetői május 21-én nem takarták el az arcukat adás, hogy kifejezzék tiltakozásukat a tálibok kérése ellen, ám a dolognak egy másik vetülete is van, ugyanis attól tartanak, hogy eleget tennének a parancsnak, az állásuk is veszélybe kerülne.

„Női kollégáink attól tartanak, hogy ha eltakarják az arcukat, akkor arra kérik őket, hogy hagyják abba a munkát” – mondta Abid Ehsas, a Shamshad hírszerkesztője csütörtökön az AFP-nek.

Az AFP szerint a Shamshad TV mellett a TOLOnews és az 1TV csatornák női műsorvezetői sem takarták el az arcukat, amikor május 21-én élő adásokat vezettek. Mohammad Sadeq Akif Mohajir, a tálib kormány etikai propagandáért felelős minisztériumának szóvivője szerint a nők megsértették a tálibok utasítását.

„Ha nem tesznek eleget az utasításnak, beszélni fogunk a műsorvezetők főnökeivel és gyámjaival”, nyilatkozta a szóvivő az AFP-nek. „Bárki, aki egy bizonyos rendszer és kormányzat alatt él, köteles betartani a rendszer törvényeit és előírásait, tehát követniük kell a parancsot”.

Korábban a tálibok azt sugallták, hogy a köztisztviselőként dolgozó nőket kirúgják, ha nem tartják be az előírást, mely szerint el kell takarniuk az arcukat, ha nyilvános helyen tartózkodnak, ám a rendelet szerint az államnak dolgozó férfiakat is fel lehet függeszteni a munkából, ha feleségük vagy lányuk nem tartja be az előírásokat.

Mohajir szerint a médiavezetőket és a női műsorvezetők férfi gyámjait is felelősségre kell vonni, ha megszegik az előírásokat.

A tálibok korábban azt ígérték, enyhébb módon fognak kormányozni, mint az első, 1996-2001 közötti hatalmi időszakban, amikor gyakorlatilag teljesen elnyomták a nők jogait. A 2021 augusztusában történt hatalomra kerülésük óta azonban a tálibok egyre jobban erőltetik a nők szabadságának korlátozását.