Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Száműzött afgán focista: Afganisztánban nincs jövője a hozzám hasonló nőknek

Az afgán női labdarúgó-válogatott korábbi játékosaként Fanoos Basir nem látott jövőt magának a tálibok uralma alatt. Elmenekült, és most egy franciaországi menekülteket befogadó központban gyászolja a hátrahagyott életet.

...svg content...Fotó: Unsplash/Joppe Spaa (Illusztráció)
Style
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

„Sok álmunk volt az országunkkal, a jövőnkkel és az afganisztáni nők jövőjével kapcsolatban. Ez volt a rémálmunk, hogy a tálibok eljönnek és elfoglalják egész Afganisztánt. A nőknek most nincs jövőjük“

– mondta a befogadóközpontban. 

Amikor legutóbb a tálibok irányították Afganisztánt, a nők nem sportolhattak, nem dolgozhattak az otthonukon kívül, és a nyilvánosság előtt tetőtől talpig be kellett takarniuk magukat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Basir 2010-ben csatlakozott egy alakulóban lévő nemzeti futballcsapathoz, amely egy romos stadionban edzett, és elkezdett külföldi tornákon részt venni. A róla készült képeken Basir fociruhában, gyakran fedetlen fejjel, mosolyogva és csapattársait átkarolva látható.

Most a tálibok visszatértek, a nemzeti futballválogatottat megszüntették. A jelenlegi játékosok és a személyzet nagy részét egy ausztrál katonai repülőgép fedélzetén evakuálták. A csapat egy korábbi kapitánya arra szólította fel a még Afganisztánban tartózkodó játékosokat, hogy égessék el a sportfelszerelésüket és töröljék a közösségi média fiókjaikat, hogy elkerüljék a tálib megtorlást – írja a Reuters.

A 25 éves Basir néhány éve abbahagyta a nemzeti csapatban való játékot, és azóta egy női klubcsapatot vezet. Emellett építőmérnökként is dolgozott.

Elmondta, hogy amikor a tálibok augusztus 15-én átvették az irányítást a főváros, Kabul felett, napokig nem ment ki a szabadba. Amikor mégis kimerészkedett, burkát viselt, amely eltakarta az arcát és a testét. Amellett, hogy a női labdarúgás most már szóba sem jöhet, Basir elmondta, hogy munkahelyét is fel kell adnia.

A tálibok egyes helyeken azt mondták a nőknek, hogy csak férfi kísérővel mehetnek el, ami Basir szerint azt jelentené, hogy minden alkalommal, amikor munkába megy, az apját vagy a testvérét is magával kell vinnie.

Úgy döntött, hogy megpróbál elmenni, törékeny szüleivel együtt. Három egymást követő napon át sikertelenül próbált átjutni a kabuli repülőtér előtt tömörülő embertömegeken. Leírta, hogy tálib harcosok lövöldöztek és botokkal verték az embereket.

Amikor beszélt a tálibok képviselőivel, azt mondta, hogy azt mondták neki:

„Te nő vagy, nem akarunk veled beszélni.”

Basir kifejtette, hogy ő és családja már feladta a reményt, hogy sikerülni fog, amikor meghallották, hogy a francia nagykövetség buszokat szervezett az evakuálásra jogosultakért, és a repülőtérre szállította őket. Ő és a szülei el tudtak jutni a repülőtérre, és ki tudtak repülni.

Most a karanténban vannak a Párizstól mintegy 450 km-re nyugatra fekvő befogadóközpontban. Elmondása szerint reméli, hogy végül építőmérnökként dolgozhat majd új otthonában, de egyelőre úgy érezte, hogy a bizonytalanságban van.

„Elhagyni az országunkat, az álmainkat, mindent, mindenkinek nagyon nehéz. Most a nulláról kezdjük.“

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.