Adósságba taszították a katari vendégmunkásokat
A Katarban dolgozó vendégmunkások nyakába hatalmas adósság szakadt, mivel idő előtt visszahívták őket, még a világbajnokság kezdete előtt, ezért a munkaközvetítők felé komoly tartozásuk keletkezett.
Katarban jelenleg több ezer egyébként is nagyon rosszul fizetett vendégmunkást kényszerítenek arra, hogy térjenek haza a labdarúgó-világbajnokság kezdete előtt, így sokuk attól tart, hogy munka nélkül maradnak, nem tudják majd eltartani családjukat, s durván eladósodnak.
A munkavállalók többsége arról számolt be, hogy a legtöbb esetben a munkáltatók még a szerződésük lejárta előtt hazaküldték őket, mindezt anélkül, hogy teljes fizetésüket, vagy juttatásukat megkapták volna.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a vendégmunkások hazaküldése a torna kezdete előtt összefügg a katari kormány által tavaly közzétett, s a Guardian által szemlézett körlevéllel, melyben arra utasítottak egyes vállalkozókat, hogy szeptember közepéig fejezzenek be minden munkálatot, s készítsenek terveket a vendégmunkások hazaküldésére, mely a dokumentum szerint „megoldja az országban tartózkodó munkavállalók számának csökkentését” még a vb előtt.
Amikor a Guardian munkatársai nyáron ellátogattak a helyszínre, kék munkásruhában tevékenykedő vendégmunkások százait látták dolgozni a fullasztó hőségben, a Corniche elnevezésű népszerű sétány és a mellette épített út felújításának befejezésén, mely a 2022-es labdarúgó-világbajnokság kezdete után várhatóan a turisták a focirajongók kedvelt helye lesz.
A lap összesen 25 vendégmunkással készített interjút, többségük pedig úgy nyilatkozott, hogy két évre érkeztek Katarba, ám érkezésük után átlagosan 10 hónappal hazaküldték őket, így nem volt más választásuk, minthogy hazatérjenek. A lapnak nyilatkozó néhány munkás elárulta, még nem dolgoztak eleget Katarban ahhoz, hogy visszafizessék azokat a hatalmas összegeket, melyeket hazájukban azért vettek fel kölcsön formájában, hogy fizessenek a munkaközvetítőknek katari munkájuk biztosítása érdekében.
„Nem akarunk visszamenni. Szegények vagyunk, ezért kell dolgoznunk” – mondta egy nepáli vendégmunkás, aki azt is elárulta, hogy közel 1000 fontnak (465 ezer forint) megfelelő összeget kellett fizetnie illegális munkaközvetítési díjként, hogy a munkaközvetítő biztosítson neki munkát Katarban. Hozzátette, még nem tudta visszafizetni ezt az összeget, így ha hazaküldik Katarból, garantáltan eladósodik.
A helyzet azonban kissé furcsa: a legtöbb érintett munkavállalót ugyanis a jelek szerint „rövid távú projektvízummal” vették fel, ám a vendégmunkások elmondása szerint azt mondták nekik, hogy legalább két éven át fognak tudni dolgozni Katarban. Míg néhány vendégmunkás a saját hazájában működő munkaközvetítőket hibáztatta, amiért hamis ígéreteket tettek a kétéves szerződés kapcsán, mások egyenesen a katari építőipari vállalatokat vették elő.
Miután a legtöbben még azt a fizetést sem kapták meg, amiért megdolgoztak, majd szó nélkül hazaküldték őket hazájukba, néhány munkás jogvédő szervezetekhez fordult a helyzet megoldására. Egyikük, aki 12 évig dolgozott Katarban, többek között a vb-nek helyet adó stadionon is, úgy fogalmazott: