Adatvédelmi rémálommá válhat a poszt-Covid technológiai boom
A munkahelyi biztonság érdekében bevetett és még fejlesztés alatt álló kütyük és technológiai újdonságok hosszútávon könnyen válhatnak a dolgozók személyes és egészségügyi magánéletét fenyegető sci-fi rémálommá a poszt-Covid időkben.
Testhőmérések, távolságtartást megfigyelő rendszerek, digitális “útlevelek”, jólléti felmérések, takarító és fertőtlenítő robotok bevetésére készülnek az újranyitásra régóta vágyó, kétségbeesett munkahelyek. Techóriások és startupok rukkolnak elő újabb és újabb olyan megoldásokkal, mint például az életjeleket vizsgáló számítógépes érzékelők, a viselhető kütyük, melyek a Covid-19 korai jeleit ismerik fel és a mobilos appok, amik az egészségügyi állapotra vonatkozó adatok követését hivatottak elvégezni.
A France24 összefoglalója szerint a Salesforce és az IBM partnerségéből olyan digitális egészségügyi bizonyítvány származik, amely a felhasználók okostelefonján teszi elérhetővé az oltottsági és egészségi állapotukról szóló státuszukat. A Google által nemrég felvásárolt Fitbit olyan programot indított be, a “Ready for Work”-öt, amely az eszközeik segítségével végez el napi felülvizsgálatokat.
A Fitbit 1000 NASA munkavállalót lát el a pilot keretében a viselhető eszközökkel, a program napi bejelentkezésekkel és különböző, egészségügyi állapotra vonatkozó adatok megosztásával segít ellenőrzés alatt tartani az Űrhajózási Hivatal számára a dolgozóikat. A Microsoft és a biztosítási óriás United HealthCare nemrég indította be a ProtectWell applikációjukat, ami a tünetek napi követésére is alkalmas, az Amazon pedig “távolsági asszisztenst” vetett be a raktáraikban, hogy ezzel segítsék a munkavállalók közötti biztonságos mértékű távolságtartást.
Techcégek és egészségügyi szervezetek óriási együttműködésben dolgoznak egy digitális oltási igazolás kifejlesztésén, mely az okostelefonok által tenné lehetővé a vakcinastátusz ellenőrzését, amelynek megfelelősége külföldi utazások és belföldi kulturális és szabadidős tevékenységek feltétele lehet.
A felsorolt rendszerek és kütyük a munkavállalók folyamatos nyomkövetését eredményezhetik, ami elmoshatja az emberek munkahelyi és személyes élete között húzódó határokat és eltörli az egyébként régóta fennálló egészségügyi magánéletet. A Public Citizen fogyasztóvédelmi csoport tavalyi kiadott jelentésük szerint legalább 50 olyan appot regisztráltak, melyeket a világjárvány alatt dobtak piacra a fejlesztők és munkahelyi Covid-19 ellenes megfigyelőrendszerekként kerültek reklámozásra.
A jelentésük szerint van olyan applikáció, amely egészen odáig elmegy, hogy beazonosítja azokat a munkavállalókat, akik nem töltenek elég időt a mosdókagyló előtt, ezzel jelezve a nem kielégítő kézmosási szolgáltatásokat. A Public Citizen hozzátette, hogy a dolgozók magánéletének megsértése aggodalomra ad okot, különösen annak tekintetében, hogy ezeknek a rendszereknek a koronavírus elleni harcban betöltött jótékony hatásukra semmiféle bizonyíték nem született ezidáig.
Érzékeny az egyensúly a munkahelyi biztonság megteremtésének érdekében elkövetett intézkedések és a magánélet totális megsértése között, melynek problémájával a munkaadóknak kell megküzdenie. Az oltottságra vonatkozó bizonyítékok bemutatásáról szóló kérés sok esetben teljesen jogosan merül fel, ugyanakkor ez ütközhet a munkavállaló magánéletre vonatkozó jogaival, akkor is, ha a munkaadó egy harmadik személyen keresztül végzi az erre irányuló megfigyelést, hiszen a begyűjtött adatok tárolásával egyéb bevételszerzésre is lehetőségük van, amely szintén adatvédelmi kérdéseket vet fel.
A 2021 Consumer Electronic Show keretében mutatta be a thaiföldi székhelyű FaceHeart a szoftvert, amely telepített kamerák segítségével végzi el érintés nélkül az életjelek ellenőrzését és felismeri a légszomj, a magas láz, a kiszáradás és a megemelkedett pulzusszám jeleit, melyek a Covid-19 korai tünetei. Ezeknek a jeleknek és a közösségi távolságtartás szabályainak megsértésének ellenőrzését is elvégzi a Draganfly technológiája, a Misty Robotics robotja pedig egészségügyi ellenőrzésre is alkalmas, valamint a felületek gyakori fertőtlenítését is képes elvégezni.
Kockázatokkal járhat azonban, ha olyan technológiákra támaszkodunk, amelyek nem biztos, hogy pontosan működnek, ha egyáltalán működnek, mint például a láz felismerése hőkamerákkal mozgásban lévő emberek között, mondta el Jay Stanley, adatvédelmi kutató és elemző.
– fejtette ki Stanley.