Az adatvédelmi hatóság megkongatta a vészharangot a titkos lehallgatások kapcsán
Az elmúlt időszakban titkosan rögzített hangfelvételek sora került nyilvánosságra, ami az adatvédelmi hatóság szerint rendkívül komoly probléma.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) figyelmeztetést adott ki a titkos hangfelvételek készítésével és felhasználásával kapcsolatban, hangsúlyozva, hogy ezek nemcsak adatvédelmi, de polgári jogi és büntetőjogi következményeket is magukkal vonhatnak, emellett sértik az emberi méltóságot – derül ki Péterfalvi Attila elnök által jegyzett közleményből.
A NAIH emlékeztetett, az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) szerint a hangfelvételek készítése, felhasználása és nyilvánosságra hozatala adatkezelésnek minősül. A természetes személy hangja személyes adat, melyre ugyanazok a szigorú adatvédelmi szabályok vonatkoznak, mint más érzékeny információkra.
A hatóság szerint az utóbbi időszakban számos ügy és sajtótudósítás hívta fel a figyelmet az egyre elterjedtebbé váló titkos hangfelvétel-készítési gyakorlatokra.
A közlemény szerint bár előfordulhatnak kivételes esetek, amikor nyomós közérdek ütközik a magánszféra védelmével, ez nem indokolhatja a magánszférát védő alkotmányos garanciák semmibe vételét. Az adatkezelők kötelessége, hogy gondosan és tisztességesen mérlegeljék ezeket az érdekeket, és elszámoltatható módon járjanak el.
A NAIH végezetül figyelmeztetett, a tisztességtelenül vagy leplezett módon készített hangfelvételek az emberi méltóság sérelmét okozhatják, illetve negatívan befolyásolják a szabad és őszinte kommunikációt. Hangsúlyozták, az ilyen gyakorlatok rombolják a közbizalmat, és aláássák a társadalmi érintkezés alapvető normáit is.