Már az ablak is áramot tud termelni egy új napelemnek köszönhetően
A svájci kutatóknak sikerült olyan hatékonyságot elérniük egy napelem kapcsán, amivel abszolút megéri helyettesíteni a hagyományos ablaküveget.
Az ablakon át beszűrődő természetes fény a későbbiekben akár aranyat is érhet, ugyanis a svájci kutatóknak sikerült egy olyan hatékonysági szintet elérniük a DSC típusú, átlátszó napelemek terén, ami miatt megérné, hogy ebből készüljenek az ablakok.
A Nature-ben megjelent tanulmány szerint a DSC az olcsó, vékony napelemek egyik fajtája, amelyet fényérzékeny festékkel kezelnek, s a félvezető felületén rögzítve segít abban, hogy a fényt energiává alakítsa át.
Bár műszakilag régóta meg lehetett volna már építeni egy ilyen panelekből álló ablakot, azonban a hatékonyságuk kevés volt ahhoz, hogy ez kifizetődő legyen, így mostanáig nem is volt semmilyen előrelépés erre vonatkozóan.
Rengeteg lehetőség a jövőre nézve
A svájci EPFL kutatói viszont elérték, hogy a DSC-k a látható fény teljes tartományából képesek legyenek energiát gyűjteni, a hatékonyságot pedig a cellákon lévő festékmolekulák összetételének vizsgálatával tudták javítani.
A kísérletezések után kiderült, miszerint a panel immár képessé vált arra, hogy a látható fény teljes spektrumából gyűjtse az energiát, ami szó szerint teljesen más megvilágításba helyezi a dolgokat – derül ki az Extreme Tech beszámolójából.
A hvg.hu szerint a hatékonyság így 15,2 százalékos lett – a korábbi, maximum 12,3 százalékkal szemben -, s amikor egy nagyobb, működő eszközön próbálták ki az eljárást, 28-30,2 százalékos teljesítménykonverziós hatékonyságot értek el.
A kutatók úgy vélik, mindez végre megnyithatja az utat a napelemekből készülő ablakok, tetőablakok és üvegházak előtt, de még akár az alacsony fogyasztású elektronikus eszközökben is helyet kaphatnak, amelyek így a természetes fényt használnák energiaforrásként.