Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A szakértők sem értik, mitől csökkennek India járványügyi adatai

A nyáron olyan ütemben terjed a koronavírus Indiában, hogy valamennyi szakértő biztos volt benne, hogy rövidesen meg fogják előzni az Egyesült Államokat, és a világ legfertőzöttebb országává válnak. Az adatok azonban a semmiből szeptemberben visszaestek, és a szakértők sem értik, miért.

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A járvány tetőpontján naponta 100 ezer fertőzöttet regisztráltak Indiában, azonban ez szeptembertől kezdve látványosan visszaesett, nagyjából napi 11 000 körülire, amelyre a szakértők továbbra sem találtak magyarázatot – jegyzi meg az AP.

A novemberi hivatalos adatok szerint ráadásul a fővárosban, Újdelhiben az intenzív osztálybeli ágyak 90 százaléka foglalt volt, nagyon súlyos volt a helyzet a kórházakban. A múlt hét csütörtöki adatok szerint viszont ez a szám is kellemesebb képet fest fel, hiszen mindössze már a 16 százalékuk foglalt az intenzíves ágyaknak. Soron kívül Meglepően meleg lesz Pécsen vasárnap, Miskolc nem örül

A koronavírus-vakcina kapásból kizárható, mint lehetséges oka a visszaesésnek, mivel az oltási program egészen januárig nem kezdődött meg, azonban várhatóan az oltóanyagok is javítani fognak az egyre biztatóbb helyzeten.

Az indiai kormány kötelező maszkviselésre vonatkozó intézkedése befolyásolhatta pozitív irányba a folyamatokat igazán, főleg úgy, hogy súlyos bírságokat helyeztek kilátásba a szabály megszegőinek, így a lakosoknak megvolt az ösztönzés, hogy vegyenek fel maszkot.

A szakértők szerint azonban ez sem kizárólagos magyarázat, mivel országos viszonylatban egységesen kezdtek visszaesni a számok, miközben a maszkviselés szigorúsága nem egységes az államokban. Dr. Shahid Jameel, az indiai Ashoka Egyetem egyik kutatója figyelmeztetett:

„Ha nem tudjuk ennek az okát, akkor tudtunkon kívül is csinálhatunk a jövőben olyat, ami egy berobbanáshoz vezethet”

Vineeta Bal, az indiai Országos Immunológiai Intézet egyik szakértője szerint az lehet az egyik magyarázat, hogy az ország jelentősebb részein már sikerült a nyájimmunitást elérni. Hozzátette: a lakosság ettől függetlenül nem dőlhet hátra, mivel a variánsok továbbra is veszélyesek lehetnek az immunrendszerükre.

A szakértők szerint nagyjából 70 százalékos immunitási ráta szükséges ahhoz, hogy nyájimmunitásról lehessen beszélni, azonban számos, országos indiai tanulmány szerint a lakosságnak mindössze ötöde eshetett át eddig a víruson. Ez a tanulmányok nagyobb részére vonatkozik, volt már olyan tanulmány is Újdelhiben, mely 50%-os átfertőzöttséget mutatott.

Ezen felül egyértelműen kimutatható, hogy a városokban sokkal nagyobb ütemben terjed a vírus, mint a falvakban, valamint a vidéki régiókban, amely hozzájárulhat a nyájimmunitást adatok torzulásához. Dr. K. Srinath Reddy, az indiai Közegészségügyi Alapítvány elnöke úgy fogalmazott:

„A vidéki régiókban sokkal alacsonyabb a népsűrűség, az emberek nyitott területeken dolgoznak, és a lakóházak is sokkal jobban szellőznek”

Hozzátette összegezve: a városok egyre inkább közel járnak a nyájimmunitáshoz, emellett maszkot hordanak és gyakorolják a távolságtartást,  valamint India vidéki területein sokkal lassabb a terjedés – ezek együtthatása pedig megfelelő magyarázatot szolgáltathat a fertőzöttek számának hirtelen visszaesésére.

A Johns Hopkins Egyetem nyilvántartása szerint az 1.3 milliárd lakossal rendelkező Indiában a járvány kitörése óta 10.9 millió koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, akik közül 155 813 ember vesztette életét a fertőzés szövődményeiben.

Összefoglaló videón a Barcelona drámai pontvesztése a spanyol bajnokságból

Ezek most nem a Barcelona legjobb mérkőzései, miközben újabb ziccert adtak a Real Madridnak, akiknek muszáj lesz élniük ezzel a nagy lehetőséggel.

Guardiola szerint Szoboszlaiék hamarosan bajnokok lehetnek

Arra számít a Manchester City edzője, hogy a Liverpool hamarosan akár biztosra veheti a bajnoki címét Jürgen Klopp utódjával, ha kikapnak ellenük a rangadón.