A svédek sokat kritizált koronavírus elleni stratégiája eddig hatékonynak bizonyult
Az ország legelismertebb epidemiológusa és a jelenlegi, kissé lazább védekezés megalkotója, Anders Tegnell szerint a fertőzés intenzitása és az áldozatok száma azt bizonyítja, hogy a helyzet stabilizálódhatott.
Svédországban meglepő módon a pandémia terjedésének közepette nyitva maradtak az iskolák, az edzőtermek, a kocsmák és a bárok, valamint az éttermek. A kormány a bezárások helyett arra kérte a lakosságot, hogy felelősségteljesen viselkedjenek és tartsák be a szigorú távolságtartási előírásokat.
Minden ország másféle lépéseket tett a járvánnyal szemben, egyelőre pedig senki sem tudhatja, melyik a legjobb megoldás. A svéd modell azonban felkeltette mások figyelmét is. Azzal, hogy több üzletet is nyitva tartanak, a gazdaság egyáltalán nem került a csőd szélére. Bár tisztában vannak a koronavírus-fertőzés komolyságával, nem engedik, hogy a járvány irányítsa mindennapi életüket.
Hozzá kell tenni, hogy az egész világon Svédország rendelkezik a legjobban működő egészségügyi rendszerrel. A kórházak jelenleg sincsenek túlterhelve, a biztonság miatt a klinikák mellé felhúzott sürgősségi ellátást biztosító sátrak pedig üresek.
Eddig 1 540 áldozata lett a koronavírusnak Svédországban, ami átlagosan napi 29 halottat jelent. Ezzel vezetik a skandináv ranglistát, viszont jóval elmaradnak az olasz, spanyol vagy brit adatoktól.
Tegnell úgy véli, túl vannak a nehezén és a görbe elkezdett lapulni. Két hete még éppen az ellenkezőjéről beszélt a kormány. Stefan Lofven miniszterelnök kissé kétségbeesett hangon aggodalmát fejezte ki, mivel több idősotthonban elburjánzott a kórokozó és emberek tucatjai haltak meg naponta. Ennek ellenére kitartottak az eredeti terveik mellett és maradtak az enyhe szabályozások.
A svédek egyértelműen amellett tették le a voksukat, hogy nem szabad tönkretenni a gazdaságot a járvány miatt. Amíg Európa szinte összes többi országa súlyos recessziókra számíthat a globális egészségügyi krízis miatt, addig a skandináv országban okosan kezelték a helyzetet.
A szakember hozzátette, a svéd mentalitás és az emberek alapvető vérmérséklete is hozzájárulhat a sikerhez. A háztartások fele egy személyből áll, ami a társadalmi távolságtartást sokkal egyszerűbbé teszi. Európában a legtöbben Svédországban dolgoztak eddig is otthonról, mindenkinek alanyi jogon jár az internethez való hozzáférés, így ez sem jelent gondot a mostani időszakban.
Míg a világ több országában komoly szankciókra számíthat az, aki megsérti a szabályozásokat, addig a svéd hatóságok bíznak a lakosságban, az emberek hozzáállása pedig valóban példaértékű. A húsvéti ünnepek alatt például 96%-kal csökkent a Stockholmból Gotlandba tartó turistajáratok utasainak száma, ami bizonyítja az emberek megbízhatóságát.
Biztosra vehetjük, hogy a koronavírus még akár évekig is velünk maradhat, mivel a vakcina ellenére sem fog teljesen eltűnni a Földről, ezért meg kell tanulnunk vele ugyanúgy együtt élni, mint az influenzával vagy a megfázással. Ha a svéd modell beválik, akkor érdemes lenne elgondolkodni a bevezetésén olyan helyeken, ahol az állampolgárok valóban betartanák önkéntesen a korlátozásokat.
Az ellenszérum úgy tűnik, még várat magára: