A rendőrség szerint nem történt bűncselekmény a BME gólyatáborában
A Készenléti Rendőrség vizsgálata szerint nem valósult meg kényszerítés vagy más bűncselekmény a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karának bodajki gólyatáborában.
A rendőrség döntése értelmében nem indul nyomozás a BME idei gólyatáborában történtek ügyében. A hatóság azt vizsgálta, hogy megvalósult-e kényszerítés bűntette, kiszolgáltatott személy megalázása vagy becsületsértés vétsége, azonban arra a következtetésre jutott, hogy bűncselekmény nem történt.
A vizsgálat előzménye, hogy a gólyatábor résztvevői beszámolói alapján Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője a legfőbb ügyészhez fordult. Az elsőéves hallgatók által leírt tapasztalatok között szerepelt, hogy hosszú gyaloglásra kényszerítették őket a tűző napon, korlátozták a csomagjaik szállítását, és kötelező testi motozáson kellett átesniük.
A rendőrség elutasító határozatának fő indoklása az volt, hogy a résztvevőknek lehetőségük volt szabadon elhagyni a tábort. Ez a tény a hatóság szerint kizárja a kényszerítés megvalósulását.
Az eset azonban nem maradt következmények nélkül. Aáry-Tamás Lajos oktatási jogok biztosa vizsgálatot indított, és tájékoztatást kért az egyetem rektorától a történtekkel kapcsolatban. Az egyetem vezetése pedig bejelentette, hogy felülvizsgálják a gólyatáborok szabályozását, és a jövő évtől központilag szervezik meg ezeket az eseményeket.
A gólyatábor során állítólag bevezetett intézkedések között szerepelt a magázódás kötelezővé tétele, a késői étkezés az első este, valamint a személyes tárgyak, beleértve a gyógyszerek ideiglenes elvétele. Ezek a gyakorlatok, bár kellemetlenséget okozhattak a résztvevőknek, a rendőrség megítélése szerint nem merítették ki a bűncselekmény fogalmát.