„A pandémia megfékezésére a demokráciák nem alkalmasak”
Éles kritikát fogalmazott meg a koronavírus-járvány kezelésével kapcsolatban a Szegedi Tudományegyetem orvosi karának professzora, Duda Ernő, aki szerint a védekezésbe túlságosan belefolytak az „általános iskolai szintű biológiai tudással” rendelkező politikusok.
A múlt héten minden eddiginél hangosabbak lettek itthon is a vendéglátóhelyek újranyitását követelő hangok, miközben más országokban szabályos csatatérré változtak az utcák a korlátozások szigorítását követően.
Duda Ernő, a Szegedi Tudományegyetem professzor emeritusa maga sem gondolta volna 2020. elején, hogy egy év múlva is azon fogunk tűnődni, szükségesek-e a korlátozások, ám itt vagyunk, és a 168 Órának adott interjújában meg is nevezi, hogy mi ennek az oka:
Duda szerint a politikusok, akiknek „biológiai tudása az általános iskolai szinten mozog”, teljesen indokolatlanul, a tudásuknak nem megfelelő magabiztossággal nyilatkoznak a járványügyben, így történhetett, hogy a legsúlyosabb ott volt a járvány, ahol a vezetők lebecsülték azt.
A járvány kezelésére való pozitív példaként Kína esetét hozta fel: „A pandémia megfékezésére a demokráciák nem alkalmasak. A „felvilágosult diktatúrában” élő Kínában a vezető hallgatott a kutatókra, és rendkívül szigorú intézkedéseket rendelt el. Lehet választani: drasztikus leállás 1-2 hónapig, vagy sz**akodni egy éven keresztül.”
A professzor úgy gondolja, hogy a vírus már évekkel a járvány kitörése előtt is az emberek között lehetett, Borneón és Jáván akár évekig is ott lehetett, azonban mivel az alacsony átlagéletkor és halálozás miatt nem merült fel gyanúja a járványnak, nem vizsgálták meg a holttesteket.