A minimálbér adómentesítésére vonatkozó törvényjavaslatot nyújtott be az MSZP
Az MSZP szerint igazságtalan, hogy a legkevesebbet keresők éppen ugyanannyit adóznak, mint a vagyonát százmilliárdokkal növelő Mészáros Lőrinc, és Európa egyik legnagyobb adóterhe sújtja a minimálbért.
A 24.hu összefoglalta, hogyan modósítaná a személyi jövedelemadóról szóló törvényt az MSZP-frakció a törvényjavaslat szerint, mellyel a minimálbér adómentesítését szeretnék elérni.
A minimumból már nem szabad elvenni a párt szerint, és igazságtalannak tartják, hogy a minimálbéren, bérminimumon élők és az átlagkereskedők között egyre nő a szakadék, az Európai Unióban pedig a magyar minimálbér a legalacsonyabb.
– idézte a portál a pártot.
Az MSZP szerint méltányos adójóváírásra van szükség, mert a magyar minimálbért több mint 30 százaléknyi különböző adó terheli, ami azt jelenti, hogy a legkisebb keresetet Európa egyik legnagyobb adóterhe sújtja.
A párt az új szabályokat már július elsejével hatályba léptetné, mert szerintük megélhetési válság alakult ki az országban, ami az Orbán-kormány 11 éve tartó hatalmának eredménye. Egy átlagos dolgozó bére alig fizeti a megélhetési költségeket, hangsúlyozta az MSZP, amit csak tetéz, hogy a Fidesz a világjárvány gazdasági hatásainak kezelésére a munkavállalók helyett a saját oligarcháit mentette.
Ma Magyarországon 2 millióan élnek a létminimum alatt, még a dolgozó emberek közül is sokan nélkülöznek – jelentette ki a párt. Ezért el kell törölni a 15 százalékos személyi jövedelemadó terhét Európa legkisebb minimálbérén és be kell vezetni az adójóváírást.
A 24.hu összegyűjtötte a párt javaslatának legfőbb pontjait:
1. A minimálbér szja-mentességével az érintettek havi nettója 25 110 forinttal emelkedne, évente nettó 300 ezer forinttal több maradna a minimálbéren foglalkoztatott dolgozóknál.
2. A minimálbért meghaladó fizetések adóterhelése is csökkenne, a garantált bérminimum után 145 ezer forint helyett havi 162 ezer forintot kapna a munkavállaló.
3. Az adójóváírás mértéke fokozatosan, egyre csökkenő módon futna ki, abban a mediánbér összegéig minden munkavállaló részesülne.
A párt úgy számol, hogy ez a munkavállalók felét, azaz több mint 2 millió 300 ezer embert érintene. A javaslat 250-300 milliárd forintba kerülne, de ennek finanszírozására kellene, hogy legyen forrás, ha a Mathias Covinus Collegium Alapítványa 500 milliárd forintnyi támogatást, a Magyar Villamos Művek pedig 210 milliárd forint támogatást kaphatott.
Szakács László parlamenti képviselő a javaslatról sajtótájékoztatót tartott, és kijelentette, hogy ezzel kiderülhet, hogy a Fidesz a multinacionális nagytőke és a munkaadók, vagy a munkavállalók mellé állnak. Kiemelte, hogy a kormány nem hosszabbította meg az álláskeresési támogatás időtartamát és nem biztosított megfelelő bértámogatást a járványhelyzetben munkájukat elvesztők számára.
Szakács szerint igazságtalan, hogy mind azok, akik a legkisebb jövedelemmel bírnak, és az évi százmilliárdos vagyonnövekedéssel bíró Mészáros Lőrinc vagy Garancsi István éppen ugyanakkora, 15 százalékos személyi jövedelemadót fizet.