A megvásárolt, de nem használt lélegeztetőgépek tárolása havi 90 millió forintot emészt fel
A kormány által tavaly beszerzett, ám használaton kívüli lélegeztetőgépeket Gödöllőn tárolják, s bár szeptemberig nem kellett díjat fizetni a tárolásért, ez azóta minden hónapban 90 millió forintot emészt fel.
A kormány egykori stratégiai partnerével kötött haszonkölcsön-szerződést, melynek értelmében több mint fél évig ingyen tárolhatta a megvásárolt lélegeztetőgépeket a Teva Gyógyszergyár Zrt. gödöllői telephelyén, ám a megállapodás tavaly szeptember 30-án lejárt.
A több mint 160 ezer négyzetméter alapterületű telephely azonban azóta két alkalommal is gazdát cserélt, s végül a Carion Befektetési Alapkezelő Zrt. kezébe került. A Carion-csoport azonban sokaknak ismerősen csenghet: Rogán Antal 2016-os nemzeti otthonteremtési közösségekről szóló törvényjavaslatában ugyanis rájuk szabta a konstrukció szervezésének feltételeit.
A HVG megkereste Rudas Gábort, a Carion Zrt. igazgatósági elnökét, ám arra a kérdésre, hogy mennyibe került az ügylet, Rudas üzleti titokra hivatkozva nem árulta el az összeget, annyit azonban elmondott, hogy összességében 65 ezer négyzetméternyi raktárt, és egyéb épületeket magában foglaló telephely 5-10 milliárd forint közötti összegbe került.
A lap birtokába jutott szerződés szerint a telephely bérleti díja havi szinten 165 ezer euró + áfa, tehát havi 74,3 millió forint, melyre havi 29 ezer euró + áfa (13 millió forint) összegű üzemeltetési díj, továbbá 3,1 millió forintos rezsiátalány is kerül, ergo a megvásárolt, de nem használt lélegeztetőgépek tárolása 90 millió forintba kerül havi szinten.