A legnagyobb európai országok egy koronavírus-követő alkalmazás kifejlesztését sürgetik
A Reuters értesülései szerint több, az Európai Unióban vezető országnak számító nemzet egy olyan Bluetooth alapú technológia kifejlesztését sürgeti, ami segít lekövetni az összes olyan embert, akivel a fertőzött kapcsolatba lépett, és így nyomon lehet követni a koronavírus terjedését.
Ausztria, Németország, Franciaország, Olaszország, Málta, Spanyolország és Svájc az a hét ország, amely már jelezte, hogy minden támogatást megadnak annak, aki egy ilyen követőrendszert fejleszt az országukban. További 40 ország szintén jelezte, hogy a jövőben támogatnának egy ilyen koncepciót.
A hírt Chris Boos német tech-vállalkozó jelentette be, aki az egyik vezető-koordinátora a PEPP-PT projektnek. A PEPP-PT-t több mint 200 tudós és informatikus alkotta meg, a kezdeményezés célja pedig, hogy az Európai Uniónak eddig fejtörést okozó problémát orvosolja, vagyis megteremtse a lehetőséget az egyes európai nemzetnek, hogy össze tudják hangolni a vírus terjedésének ellenőrzését, valamint a hatékony közös kockázatkezelést.
A PEPP-PT egyik sajátossága, hogy a magánélet védelméhez való jogot nem sértené, mivel nem az adott személy helyadatait veszi alapul, hanem egy Bluetooth alapú technológiát alkalmaz, ami az egymás közelségében lévő készülékeket azonosítja, természetesen név nélkül.
Ha valakit nyilvántartásba vesznek koronavírus-fertőzöttként, akkor a rendszer értesítést küld azok számára, akik korábban kontaktusba léptek a beteggel, vagy közel tartózkodtak hozzá. Emellett az alkalmazás tartalmaz egy iránymutatást is, hogy ebben az esetben milyen lépéseket kell megtenni, mint az önkéntes karantén, vagy a koronavírus-teszt elvégzése.
Boos a TechCrunch-nak árulta el korábban, hogy mind a centralizált, mind a decentralizált változatokat támogatni fogja a projekt. A centralizált esetén egy, az adott nemzet egészségügyi hatósága által üzemeltetett szerverre küldik ezeket az adatokat, míg a decentralizált esetén kizárólag az adott készülékre kerülnek az információk, és csak arra tartanak fenn egy szervert, hogy a figyelmeztetéseket elküldje.
Az Európai Parlament nemrég bejelentette, hogy ők a decentralizált változatát támogatnák a programnak, mivel ily módon biztosítottabb a személyes adatok védelme. A szolgáltatás fejlesztése már megkezdődött Olaszországban, Franciaországban és Németországban is, az Egyesült Államokban pedig a Google és az Apple közösen dolgoznak egy hasonló technológián.