Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A koronavírus miatti lezárások megváltoztatták a Föld rezgését

Az emberek tevékenysége által keltett szeizmikus zajok alábbhagytak az elmúlt hónapokban. A geológusok szerint ez hozzájárulhatott ahhoz, hogy bolygónk szó szerint lenyugodott.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A COVID-19 pandémia káoszt hozott az emberiség életébe gazdasági szempontból. A szigorú óvintézkedéseknek köszönhetően a gyárak leálltak, kevesebben ülnek az autójukba, szinte mindenki otthonról dolgozik.

A Föld mozgásait kutató tudósok nemrég jelentős változást észleltek: a szeizmikus zajok drasztikusan lecsökkentek. Ezek olyan rezgések, amelyek a földkérgen alakulnak ki emberi tevékenységek hatására. A geológusok ennek hála még a kisebb földrengéseket, vulkánkitöréseket és egyéb mozgásokat is egyszerűbben tudják észlelni. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Thomas Lecocq, az egyik brüsszeli obszervatórium szeizmológusa elmondta, hogy ez egy elég ritka esemény és leginkább karácsonykor szokták észlelni.

A Föld vibrációját az utakon közlekedő járművek, valamint az ipari gépek is befolyásolják és egy olyan zavaró háttérzajt hoznak létre, ami a geológusok számára megnehezíti az egyéb mozgások azonosítását.

Fotó: Royal Observatory of Belgium / Nature

A brüsszeli kutatók szeizmográf által készített diagramján egyértelműen látszik, hogy a háttérzaj mértéke egyharmaddal csökkent tavasz elejére. A helyi kormány március 14-én zárta be az iskolákat, az éttermeket és a szórakozóhelyeket, március 18-án pedig teljes karantént rendeltek el.

Ez a hirtelen csökkenés a geológusok számára jó hír, ugyanis jelenleg olyan mozgásokat és vibrációkat is tudnak észlelni, amelyeket korábban csak a 100 méterrel a földfelszín alatt lévő detektor segítségével tudtak.

„Tényleg nagyon csendes lett minden Belgiumban.”

összegezte a helyzetet Lecocq.

Ha a lezárások még az elkövetkező hónapokban is folytatódnak, amire nagy az esély, akkor a nagyobb városok köré telepített detektorok még pontosabban tudják majd azonosítani a földrengések utáni utórezgéseket.

„Foghatunk olyan jeleket, amelyek kevesebb háttérzajjal rendelkeznek, így pedig sokkal több információt kaphatunk egy geológiai esemény után.”

mondta Andy Frassetto amerikai kutató.

Azok a tudósok is jól jártak, akik a Föld kérgét vizsgálják. Ők az óceánok hullámai által keltett rezgések alapján végzik a méréseiket, a kevesebb emberi szeizmikus zaj pedig azt jelenti, hogy tisztábban tudják detektálni ezeket a vibrációkat.

„Nagy esély van rá, hogy sokkal pontosabb méréseket tudunk majd elvégezni.”

mondta Thomas Lecocq.

Nemcsak Belgiumban vették észre ezt a csökkenést, hanem szinte a világ összes pontján. Celeste Labedz, az egyik kaliforniai egyetem kutatója nemrég kissé vicces hangnemben kitweetelte, hogy

„A háttérzaj csökkenése egyszerűen őrületes.”

Az egyik legjelentősebb új-mexikói geológiai intézet vezető tudósa, Emily Wolin azonban arra figyelmeztetett, hogy ezek a szeizmikus háttérzajok csak olyan helyeken redukálódtak, ahol a kutatóállomások közelebb vannak a nagyobb városokhoz és településekhez. Szerinte az elszigetelt helyekre, például sivatagokra vagy különböző erdőkre telepített detektorok esetében csak minimális eltérés lesz tapasztalható.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.