A koronavírus-járvány gazdasági ára
Amikor 2020-ra fordultunk, és mindenki az új esztendőre koccintott, még senki sem sejtette, hogy néhány hónap múlva egy globális pandémia miatt a világgazdaság és az egész társadalom leáll.
Legkésőbb március elejére azonban világossá vált mindenki számára, hogy ez nem csak egy sima távol-keleti vírus lesz, hanem bizony Európát is sújtani fogja, nem is kis mértékben. Sokfajta válasz érkezett, ám ami mindegyikben közös volt, az a társadalmi távolságtartás előírása, valamint a gazdaság ideiglenes leállítása a közegészségügy védelme érdekében.
A COVID-19 járvány miatti leállások gazdasági hatása senkit sem érhet igazán meglepetésként, azonban mostanra kezd kirajzolódni, hogy mekkora lehet az a káosz, amit a vírus okozott. Sorra érkeznek a hírek a milliós nagyságrendű elbocsátásokról, a vállalkozások csődbemeneteléről, az olajpiac összeomlásáról, valamint a tőzsdék gyengélkedéséről, nem is beszélve arról, hogy az elemzők között elfogadott tétel, hogy számos országban két számjegyű lehet a gazdasági visszaesés.
Érdemes szemügyre venni néhány adatot, ami érzékelteti a helyzet súlyát. Európában olyan mértékben megfagyott az üzleti élet az elmúlt hónapban a korlátozások hatására, hogy az EU-ban már 1 trillió eurós nagyságrendű újjáépítési alapot fogadtak el, mondhatnánk úgy is, hogy egy új Marshall-tervet.
Japánban, ami a világ harmadik legnagyobb gazdaságának számít, a szolgáltatási szektorban példátlan mértékű lassulás történt április hónapban, valamint az is nehezíti a helyzetet, hogy a megszámlálhatatlan mennyiségű japán gyár szintén szünetelteti munkálatait az országban kihirdetett karantén miatt.
A világ legnagyobb gazdaságában, az Egyesült Államokban a járvány és annak gazdasági sokkja gyakorlatilag öt hét alatt a semmivel tette egyenlővé az elmúlt 11 év munkahelyteremtési folyamatait, ugyanis csak ezen a héten 4.4 millió amerikai állampolgár fordult munkaügyi segélyért, így összesen már 26.4 millió ember vesztette el az állását az USA-ban.
Nagy Britanniában a nemzeti statisztikai hivatal kimutatása szerint a szigetországi kereskedés 5.1%-kal esett vissza márciusban, aminél nem történt nagyobb visszaesés, mióta 1996-ban rögzíteni kezdték az erre vonatkozó adatokat. A járvány egyik epicentrumában, Spanyolországban pedig azt jósolják, hogy több mint 10%-kal fog visszaesni az idei GDP.
Mivel a járvány még messze van attól, hogy távozzon az életünkből, fel kell készülnünk arra, hogy hasonlóan komor adatok várnak ránk a közeljövőben. Az országok már terveznek némi enyhítést a korlátozásokon, ám az élet, így a gazdasági élet sem fog visszatérni egyhamar a rendes kerékvágásba.