A koronavírus-járvány akár két évig is eltarthat
A Minnesotai Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó tanszékének kutatói szerint a pandémia sokkal tovább tarthat annál, mint azt előre gondolnánk.
A vakcinák fejlesztése már javában zajlik, amerikai tudósok azonban arra figyelmeztettek, hogy a Föld populációjának kétharmadának immunissá kell válnia ahhoz, hogy a COVID-19 terjedése lelassulhasson.
A tanulmányban megemlítették, hogy a tünetmentes COVID-19 esetek száma jelentősen magasabb az influenzához és a megfázáshoz képest, a terjedési módja viszont teljesen megegyező. Amíg az influenza hordozóinak 16%-a nem észlel panaszokat, addig a koronavírusnál ugyanez az arány 25% is lehet, ezért is nehezebb kontrollálni a széleskörű terjedését.
A kutatásban a pandémia lefolyásának három forgatókönyvét szemléltették. Az első szerint a járvány nyáron is folytatódni fog, majd kisebb, ismétlődő fertőzési hullámok lesznek, végül 2021 tájékán fokozatosan eltűnhet a Föld felszínéről.
A második lehetséges verzió alapján a jelenleg zajló első hullám után idén ősz vége felé vagy tél elején egy újabb, nagyobb fertőzési fázis alakulhat ki, ez pedig 2021 tavaszán szintén megismétlődhet. Ez arra kényszerítheti majd a hatóságokat, hogy a korlátozásokat és a szigorú óvintézkedéseket ismét bevezessék.
A harmadik változat talán a legbizonytalanabb – a mostani erőteljes fertőzéssorozat után egy hosszú és lassú, csökkenő tendencia mutatkozhat, amelynek a vége a vakcina alkalmazásáig előreláthatatlan.
A kutatók a tanulmányukat az 1700-as évek óta előfordult nyolc világméretű járvány adatainak összegzésével készítették. Arra biztatták az országokat, hogy a második forgatókönyvre készüljenek fel, miszerint egy ideig nem lesz védőoltás és nem alakul ki a nyájimmunitás sem.
Az amerikai kutatók úgy vélik, nagyon fontos lenne, ha már most kidolgoznának a kormányok olyan védekezési stratégiákat, amelyekkel legfőképpen az egészségügyi dolgozók munkáját támogathatnák, valamint nélkülözhetetlen lenne a lazítások ésszerű kivitelezése is. Szerintük két évre kellene terveznie mindenkinek és a lakosságnak muszáj lesz hozzászoknia a maszkok viseléséhez és a távolságtartási rendelkezésekhez.
A világon eddig 3,4 millió koronavírusos beteget regisztráltak, közülük 240 ezren vesztették életüket.
Kínai kutatók a koronavírus újabb fertőzési módjáról számoltak be: