A koronavírus 30 különböző törzzsé mutálódott
A kínai kutatók legújabb felfedezése szerint a COVID-19 kórokozójának genetikai variációja egészen gyors ütemben változik.
A tanulmány alapján elmondhatjuk, eléggé alábecsülték a koronavírus mutációs képességét. A világ összes pontjáról begyűjtött minták alapján az új törzsek megnehezíthetik majd a védőoltás előállítását.
A kutatásokat Li Lan-Jüan professzor és munkatársai végezték a hangcsoui Csöcsiang Egyetemen. Az eredményeket az egyik tudományos online könyvtárba töltötték fel vasárnap, jelenleg pedig megerősítésre várnak.
11 véletlenszerű koronavírus-fertőzöttet választottak ki Hangcsou városában, ahol összesen 1 264 regisztrált beteget tartanak számon, amit óvatossággal kell kezelnünk, mivel a kínai hatóságok valószínűleg nem a valós adatokat közölték a nyilvánossággal. Ezeken a pácienseken később azt vizsgálták, mennyire hatékonyan tudják megfertőzni és elpusztítani a kórokozóval megtámadott sejteket.
Több mint 30 eltérő genommal rendelkező mutációt azonosítottak, ebből 19-et most fedeztek fel először.
Li azt írta a publikációban, hogy
„A Sars-CoV-2 képes a patogenitás megerősítése céljából tovább mutálódni.”
Hétfő reggelre az egész világon 3 millió ember fertőződött meg koronavírusban, 207 ezren pedig meghaltak. A 900 ezer felépült beteg azonban bizakodásra adhat okot, mint ahogyan az is, hogy egyes országokban már bevezették az óvatos lazításokat.
Az új felfedezések után egyre inkább úgy tűnik, hogy a kórokozó sokfélesége gátat szabhat a vakcina gyors fejlesztésének, így komoly kihívásokkal kell szembenézniük az ellenszer előállításán fáradozó tudósoknak.
Oroszországban úgy vélik, minden tizedik ember érintett lehet a koronavírus-fertőzésben: