A kerékpártúra lett a legújabb csernobili trend
35 évvel a világ legsúlyosabb nukleáris katasztrófája után a turisták kerékpárral veszik célba Csernobilt.
Több, mint két évtizeddel a csernobili atomerőmű-baleset után a hely kultusza mit sem csökkent. Az Euronews információja szerint a kerékpárosok szívesen választják az ukrajnai várost a túrájuk céljául, annak ellenére, hogy a 30 kilométeres területet még mindig nukleáris fertőzésre figyelmeztető táblák lepik el.
Bár a hely továbbra is veszélyesnek tűnik, az HBO minisorozatának is köszönhetően 2018 és 2019 között jelentősen növekedett a turisták száma. A zónát irányító testület szerint 2019-ben 123 403 személy látogatta meg Csernobilt, ahova belépni kizárólag idegenvezetővel lehet. A kerékpárosok is sugárzásellenőrzésen esnek át, mielőtt elhagynák a zónát.
A csernobili atomerőmű-baleset 1986. április 26-án történt az akkor a Szovjetunióhoz tartozó ukrajnai Csernobil város melletti Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség 56 közvetlen áldozatot tart nyilván: 47 munkást és 9 gyermeket, akik pajzsmirigyrákban haltak meg, és legalább 40 ezer művi vetélést kapcsolnak össze a balesettel. Ez a katasztrófa volt az egyik oka a Szovjetunió összeomlásának.
Április 26-án tartották az 1986-os katasztrófa 35. évfordulóját, az ukrán kormány most arra készül, hogy kérelmezze a Csernobili Atomerőmű felvételét az UNESCO Világörökség részévé.