A járvány miatt kelet-európai munkások milliói térnek vissza saját hazájukba
Több mint 1,3 millió román állampolgár tért vissza hazájába külföldről, miután az egyik Észak-Olaszországban élő idős hölgy belehalt a koronavírus-fertőzésbe.
A hírek hallatán nemcsak Olaszországból, hanem a többi államból is románok százezrei döntöttek úgy, visszatérnek szülőföldjükre. Mióta Románia tagja lett az Európai Uniónak, azóta megnyíltak a határai és tömegével hagyták el az országot az orvosok, a mérnökök, az építészek annak érdekében, hogy megmeneküljenek a helyi korrupciótól és egy jobb jövő reményében több pénzt kereshessenek.
A folyamat következtében a nyugat-európai országokban megtelítődött a munkaerő piac, míg a Balkánról és Kelet-Európából eltűntek a munkások és komoly hiány lépett fel. A koronavírus-járvány azonban mindent megváltoztatott, mivel a legsúlyosabban érintett térségek pont a fejlett országok lettek, ezért mindenki hirtelen hazavágyott.
Többen arról beszéltek, hogy egyáltalán nem szeretnének visszatérni Olaszországba, mert a helyzet nagyon súlyossá vált és nem akarják megfertőzni sem magukat, sem a hozzátartozóikat.
Az európai gazdasági fellendülés éveiben sem tudtak a kelet-európai országok fejlődést felmutatni, ami a kormányon lévő korrupt politikusoknak és az elherdált lehetőségeknek volt köszönhető, így az ismét otthonukra lelt honfitársaik számára rendkívül nehéz lesz munkahelyet találniuk, a pandémia pedig csak tovább mélyítette az amúgy is fennálló gazdasági válságot.
Románia a 2007-es EU-s csatlakozása után körülbelül 4 millió embert veszített a teljes lakosságából a kivándorlás miatt. Most úgy tűnik, hogy egyharmaduk hazatért és aktív munkakeresővé vált, ami nem várt kihívásokkal szembesítette a helyi hatóságokat.
Ukrajna elnöke, Volodimir Zelenszkij is vissza szeretné csábítani azokat az állampolgárokat, akik a 2017-es EU-s vízummentességi rendeletek után elhagyták az országot. Ekkor csak Lengyelországba mintegy 1 millió ukrán távozott.
Az ukrán központi bank 300 ezerre becsli azoknak a számát, akik a korlátozások bevezetése előtt visszatértek az országba. A kormány kedvezményes kölcsönökkel támogatja a vállalatokat, valamint elindítottak egy nagyobb beruházást is, amely során útépítéseket végeznek és előreláthatólag 170 ezer új munkahelyet teremthetnek meg.
A szerb elnök, Aleksandar Vučić szerint 400 ezer ember tért vissza otthonába a pandémia miatt többek között azért, mert elveszítette az állását és a szociális juttatásait, valamint az egészségügyi biztosítását. A kormány arra sürgette őket, hogy ha tehetik, a mezőgazdaságban helyezkedjenek el.
Nem mindegyik kelet-európai országba áramlik vissza a lakosság. A lengyelek számítanak a legnagyobb nemzeti kisebbségnek Nagy-Britanniában, ők viszont már inkább helyi lakosként tekintenek magukra. Akik haza is látogattak, csupán a húsvéti ünnepek miatt tették. Erre Bulgária a tökéletes példa, ahová 360 ezer állampolgár tért vissza február óta, azonban májusig már 285 ezren újra elhagyták az országot.
„Rövid távon az állam nem lesz képes fenntartani a gazdaságot, mivel mindenkit azonnal nem tud munkába állítani, emiatt elég valószínű, hogy sokan ismét elhagyják a szülőföldjüket, amint a helyzet azt megengedi”, mondta Dan Bucsa, az UniCredit Bank AG közgazdásza.
Romániát érintette a régióban a legérzékenyebben a koronavírus-járvány, a hatóságok ennek ellenére arra biztatják a visszatért lakosságot, hogy maradjanak a pandémia után is az országban.
Közben a távol-keleti országban komoly rendelkezéseket vezettek be a kísérletezésekkel kapcsolatban: