Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Google AI-ja jobban kiszűri a mellrákot, mint a szakértők

Az AI szűrései során kevesebb fals pozitív és fals negatív eredmény született, mint a szakemberek által végzett vizsgálatokban.

Smart

Gyémánt Péter

Szerkesztő

A DeepMind, egy Egyesült Királyságbeli, mesterséges intelligenciával foglalkozó, 2014-ben a Google által felvásárolt cég fordult a mellrák kiszűrésének problémája felé. Bár a nőket érintő rákos megbetegedések közül a mellrák a leggyakoribb, a kiszűrése nehéz a nagy mennyiségű fals pozitív eredmény miatt (amikor a mammográfia abnormális, bár nincs jelen rákos megbetegedés), mely aggodalmat kelt és szükségtelen orvosi beavatkozásokhoz vezethet.

A DeepMind kifejlesztett egy olyan AI modellt, amely szűréseken keresztül ismeri fel a mellrákot – kevesebb fals pozitív vagy fals negatív eredménnyel  (amikor a rák jelen van, ám nem kerül felismerésre), mint a szakértők. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az AI 5,7 százalékkal csökkentette a fals pozitív, és 9,4 százalékkal a fals negatív eredményeket az Egyesült Államokban, míg az Egyesült Királyságban 1,2, illetve 2,7 százalékkal tudtak jobb eredményt elérni, mint a szakértők. Ez alapján arra következtethetünk, hogy az Egyesült Királyságban hatékonyabb az észlelési rendszer, mint az USA-ban.

A szakértőkkel ellentétben, akik a páciens történetei és a korábbi mammográfiák segítségével végezték el a kiértékeléseket, az AI-nak csak a legújabb mammográfiához volt hozzáférése, ennek ellenére tudtak jobb eredményeket elérni.

AI fejlesztői hangsúlyozzák, hogy ez még csak a kutatás korai fázisa, és hogy több tanulmányra és egészségügyi szolgáltatókkal való együttműködésre lesz szükség azelőtt, mielőtt készen állna a rendszer a széleskörű használatra.

A DeepMindot korábban olyan egészségügyi célokra használták, mint a szembetegségek kiszúrása, illetve a vesebetegségek előrejelzése, viszont vitákat is generált a használata. 2017-ben kiderült, hogy az Egyesült Királyság nemzeti egészségügyi rendszere nem megfelelő módon osztotta meg az adatokat a DeepMinddal, és a cég 1,6 millió páciens adatait kapta meg a páciensek beleegyezése nélkül.

Ez megszegte az adatvédelmi törvényeket, így az Egyesült Királyság úgy döntött, továbbra is együtt akar működni a DeepMinddal, de azóta minden adat anonim, amit a cégnek küldenek.