A fellebbviteli bíróság dönt a holland kijárási tilalom ügyében
A holland fellebbviteli bíróság elé került a kijárási tilalom törvénytelenségét firtató ügy.
A hágai bíróság döntése szerint a Hollandiában bejelentett kijárási tilalom emberi jogokat sértő gyakorlat, ennek megszüntetésére adott ki utasítást a törvényszék, a felfüggesztést azonban nem hajtották végre a hatóságok és a döntéshozók.
A fellebbviteli bíróság elkezdte a kormány fellebbezésének meghallgatását, várhatóan nemsokára megszületik a döntésük. A parlamenti képviselők csütörtökön döntöttek a kijárási tilalomról, mely március 2-ig van érvényben és a 21:00-04:30 közötti időszakra szab ki korlátozásokat.
Mark Rutte holland miniszterelnök szerint a szigorításra a koronavírus elleni harc eredményességéért van szükség és a döntést a legtöbb politikai párt támogatja.
Újabb szavazásra készül az ügyben a Szenátus, ami gyakorlatilag teljesen irrelevánssá teszi a fellebbviteli bíróság által kimondott ítéletet, bárhogyan is döntsenek.
Az Euronews értesülései szerint a törvényszéki eljárás során kérdések merültek fel a kormány által sietve elfogadtatott kijárási korlátozások törvényességére vonatkozóan, és az egész ügy szinte szappanoperába torkollott.
A rendőrség az elmúlt napokban nem igazán szabott ki büntetéseket a hatályos törvényeket megszegők számára a helyzet tisztázatlanságára való tekintettel, de korábban 24.000 alkalommal osztottak ki pénzbírságot.
Az elvégzett közvélemény-kutatások szerint a lakosság 60-75%-a egyetért az ország nagy területén hatályban lévő szigorú korlátozásokkal.
Hollandiában eddig több mint 1 millió koronavírus-fertőzésről tettek jelentést, és február 18-ig 15.211-en vesztették életüket a megbetegedés következtében.