A brit gazdaság háromszáz éve nem tapasztalt súlyos válság felé tart
Márciushoz képest 6%-kal csökkent az Egyesült Királyság gazdasága a koronavírus-járvány miatt eszközölt lezárásoknak köszönhetően, emiatt pedig az elmúlt három évszázad egyik legmélyebb recessziójába sodorhatják magukat.
Az éles visszaesés egy része a pandémiára fogható, ez az áprilisi adatokból egyértelműen látszik, azonban a Bank of England előrejelzései a járvány okozta károkon kívül is 25%-os zsugorodást jósoltak.
Rendkívül fontos lenne újraindítani a teljes brit gazdaságot, viszont az országban a szigorú óvintézkedések életbe lépése óta senki sem meri visszaküldeni a munkásait és az alkalmazottjait a munkahelyére. Ennek ellenére láthatjuk az óvatos lazításokat – segélyeket folyósítanak a rászorulóknak, a központi bank pedig még több erőforrást tervez pumpálni a gazdaságba annak érdekében, hogy ne haljon le teljesen a termelés.
Nagy-Britanniában március 23-án hozták meg az első rendeletet az országos veszélyhelyzetről, azóta zárva tartanak a fontosabb gyárak és vállalatok, a szolgáltatások csak korlátozott üzemmódban működnek. Mindez az első negyedéves pénzügyi statisztikákból tökéletesen tükröződik.
A márciusi kár is óriásinak bizonyult – a bevételek a turizmus esetében 50%-kal, a szállodaiparnál 46%-kal, a közlekedési szolgáltatásoknál pedig 44%-kal csökkentek, de az építőiparban és a gyártóiparban szintén komoly visszaeséseket tapasztaltak. Csupán ebben az egy hónapban 2%-os volt a teljes recesszió, ami a 2008-as gazdasági világválság adatait idézi.
A Brexit is hozzájárult a bizonytalan pénzügyi helyzethez. Az előző négy negyedévből háromban képtelen volt növekedést felmutatni a teljes brit gazdaság, ami a koronavírus-járvány ellenére is mélyrepülésnek indult volna.
A rossz hírekre Rishi Sunak, Őfelsége Kincstárának kancellárja és alkincstárnoka kedden meghosszabbította a kényszerszabadságon lévő dolgozók bértámogatását egészen október végéig – ez több milliárd fonttal csorbította meg az államkasszát.
A Telegraph nemrég arról számolt be, hogy két forgatókönyvet vázolt fel a kormány a krízissel kapcsolatban. Mindkét változatnál 55 milliárd fontos alapvető hiánnyal számoltak, amely a pandémia ellenére is fennállt volna. Az első verzió szerint a koronavírus-járvány után 337 milliárd fontos lehet az állami deficit, a második, rosszabb forgatókönyv pedig 516 milliárd fontos károkat vetített előre.
Közben a Bank of England kötvényvásárlási akciókba kezdett, ami némi enyhülést jelenthet az elkövetkező hónapokra. 2021-ben jelentős, akár 14%-os növekedést prognosztizálnak, az elemzők azonban túlságosan optimistának érzik ezeket a becsléseket.
James Smith, az ING közgazdásza azt mondta,
„Nagyon nehéz elképzelni egy rohamos, V-alakú megugrást. Nem gondoljuk, hogy a járvány előtti számok 2022-nél hamarabb visszatérhetnek.”
A gazdaság motorjának számító fogyasztói kiadások 1,7%-kal csökkentek az első negyedévben, ami szintén 2008 óta nem észlelt rekord alacsony érték és a közeljövőben még tovább rosszabbodhat a szituáció.
A szerdai jelentések még sötétebb képet festettek a gazdaság helyzetéről. A Brit Kiskereskedelmi Konzorcium bevételei 19,1%-ot romlottak a tavaly áprilistól mért időszakban, a Barclaycard pedig 36,5%-os zuhanást észlelt a tranzakciók során.
Közben Európában több helyen is visszafogottabb lazításokkal próbálják újraindítani a mindennapi életet: