A brit gazdaság emberemlékezet óta nem tapasztalt zsugorodás felé halad
Egy kedden közzétett üzleti felmérésből kiolvasható, hogy a járvány megfékezése érdekében meghozott intézkedések, köztük a boltok bezárásának következtében a brit gazdaság precedens nélküli 7%-ot eshet vissza az első negyedévben.
Az ország gazdasági problémáit az is súlyosbítja, hogy az autóeladások 1946 óta nem tapasztalt mélypontra zuhantak, miután az autókereskedéseket is bezárták. Emellett a munkások körülbelül negyede kormány által finanszírozott fizetett szabadságra került.
Az IHS Markit közgazdászai szerint a Beszerzési Menedzser Index (PMI), ami egy adott terület időszakos tevékenységét mutatja meg, a szolgáltatási szektorra vonatkozóan a márciusi 34.5-ről 13.4-re zuhant, ami az 1996-os mérések óta a legalacsonyabb szám. És ebbe az értékbe még bele sem számolták a kiskereskedőket, akiket a leginkább falhoz vágtak a leállások.
Magyarázat: Ha a PMI érték 50 feletti szám, akkor az növekedést jelent a megelőző hónaphoz képest, a kerek 50 stagnálást, míg az 50 alatti szám a megelőző hónaphoz képest zsugorodást jelent.
Az IHS szerint a gyártásra vonatkozó PMI-érték is hasonlóan rekordmértékűt esett, ezzel pedig „emberemlékezet” óta nem tapasztalt zuhanást produkált a brit gazdaság. Az IHS jóslata szerint mindez az első negyedévre 7%-os GDP csökkenést jelent, míg Tim Moore közgazdász szerint az éves csökkenés még ezt a számot is jelentősen meghaladhatja.
Howard Archer szintén közgazdász szerint a második negyedévben 13%-os csökkenés várható, egy múlt havi kormányzati jóslat szerint pedig a brit gazdaság 300 éve nem tapasztalt visszaesése is elképzelhető, szám szerint akár a 35%-os visszaesés sem zárható ki júniusig.
Kevés olyan iparág van, amelynek jót tett az országos leállás, ám az online kereskedelem és a pénzügyi szolgáltatások szektora mutatott némi javulást. Tim Moore szerint, ha vissza is sikerül állniuk a vállalkozásoknak a karantén után, a legtöbben már jelezték, hogy csak csökkentett kapacitással lesznek képesek folytatni gazdasági tevékenységeiket.
A brit kormány időközben fontolóra vette a karantén enyhítését, viszont számos szakértő azt gondolja, hogy a járvány jelenlegi helyzete miatt ez még túl korai lenne. A kormány folyamatosan tartja a kapcsolatot a vállalkozókkal és üzlettulajdonosokkal azzal kapcsolatban, hogyan lehetne biztonságosan újraindítani a gazdasági életet.
A járvány következtében kialakuló helyzet nem csak válsághoz, de a gazdasági egyenlőtlenségek felerősödéséhez is vezetett: