A WHO vezetője szerint a koronavírus-járvány veszélybe sodorhatja a szegényebb országokban élő gyerekek immunizálását
A WHO vezetője egy április 27-ei sajtótájékoztatón fogalmazott úgy, hogy az új koronavírus-járvány messze jár a végétől, és még mindig nagymértékben leterheli az egészségügyi ellátórendszert, ami a legszegényebb országokban élő gyermekek immunizációja szempontjából tragikus helyzet.
Az Egészségügyi Világszervezet kiemeli, a fejlettebb országokban laposodó járványgörbe ellenére aggódva figyelik a fertőzések és halálozások emelkedő számát a világ szegényebb és instabilabb régióiban, mint például Afrika, Kelet-Európa, Latin-Amerika és Ázsia egyes területei.
A WHO vezetője, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus a szokásos genovai virtuális sajtótájékoztató kereteiben jelezte, hogy még nagyon hosszú út áll a társadalmaink előtt, mire kilábalunk a járványból, ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a megfelelő lépésekkel elkerülhető lesz a második hullám.
Dr. Tedros szerint komoly problémát okoz, hogy a fejletlenebb országokban a COVID-19 leköti az egészségügyi ellátórendszer figyelmét, így más betegségekkel szemben nem kapnak kellő immunizációt ezen országok lakói, különösen gyermekei. Ez körülbelül 13 millió embert érinthet, akiknek most késik az olyan betegségek ellen védő vakcinája, mint a polio, a kolera, a sárgaláz vagy a kanyaró.
Eddig 21 országban jelezték, hogy nincs megfelelő mennyiségű védőoltás más halálos betegségekkel szemben, mivel a járvány miatt az áruszállítást is korlátozták. Dr. Tedros példaként a maláriát hozta fel, aminek fertőzöttjei akár megduplázódhatnak a szubszaharai térségben.