Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb bizonyítékot találtak arra, hogy a koronavírus denevérektől származik

Kutatók véleménye szerint a Sars-CoV-2 vírussal kapcsolatba hozható kórokozók többsége évek óta az állatvilágban keringhet szerte Ázsiában.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Szingapúri Egyetem tudósai elvégzett kutatás során Thaiföld keleti részén bukkantak rá olyan denevérekre, amelyekben koronavírushoz hasonló fertőző részecskéket találtak. Bár a mintavételezést csupán korlátozott kapacitással tudták elvégezni, minden jel arra utal, hogy a Sars-CoV-2 vírus nemcsak Kínában, hanem Ázsia többi országában már jóval a pandémia kitörése előtt jelen volt.

Miközben a WHO szakemberei éppen Távol-Keleten tartózkodnak, és próbálják kideríteni, honnan származhat a vírus, a Lin-Fa Wang által vezetett szingapúri kutatócsoport thaiföldi denevérek genetikai örökítőanyagát vizsgálta meg tüzetesebben – írta a BBC. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

A szóban forgó repülő emlősökben talált úgynevezett RacCS203 vírus génállománya 91,5 százalékos egyezést mutatott a Sars-CoV-2 genomjával, illetve a kínai Jünnanban felfedezett RmYN02 vírus örökítőanyagával, amellyel 93,6 százalékban volt azonos.

Ahhoz, hogy még pontosabb eredményeket kaphassanak, a kínai határhoz közel élő denevérekből is vérmintákat kell venniük, ezért az elkövetkező hónapokban intenzív kutatásokat hajthatnak végre az ügy érdekében.

Az egyik legnagyobb problémát az jelenti, hogy nem tudni, vajon terjedhet-e különböző fajok között a koronavírus. Ha egy ponton macskák, kutyák, nyércek és egyéb emlősök is átadhatnák emberre a kórokozót, annak végeláthatatlan következményei lehetnének, hiszen ezáltal rengeteg alkalommal mutálódhatna a vírus, ami a védekezést is jelentősen megnehezítené.

Wang professzor hozzátette, mivel eddig az antitestek semlegesítették a koronavírust, ezért feltételezhető, hogy a kórokozó a délkelet-ázsiai régióban már több éve is a biológiai körforgás részét képezhette, bár ezt a hipotézist még bizonyítaniuk kell tudományos módszerekkel.