Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A járvány alatt többen választják az otthoni halált

A koronavírus-fertőzés egyik borzasztó eleme, hogy amennyiben nagyon súlyos lefolyású betegségre kerül sor, akkor úgy kerülnek az érintettek kórházba, hogy csak nagyon limitáltan vagy egyáltalán nem látogathatják meg a szeretteik, családtagjaik őket.

...svg content...Ciudad Juarez, 2020. október 28. Az új koronavírus elõidézte Covid-19 betegségben meghalt embert temetnek a mexikói Ciudad Juarez San Rafael temetõjében 2020. október 27-én. A koronavírussal megfertõzõdött, regisztrált emberek száma 900 ezer fölé emelkedett, a halálos áldozatok száma csaknem 90 ezer Mexikóban. MTI/EPA/EFE/LUIS TORRES
Egészség/Életmód
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az emberek körében világéletben az egyik legnagyobb és legmélyebb félelemnek számított, hogy egyedül ér a halál érintése. A koronavírus-járvány időszaka alatt emberek tízezreinek félelme realizálódott, hiszen a fertőzöttekkel teli intenzív osztályokban nem gyakran engedélyezik a családtagok belépését, vagy csak nagyon korlátozottan és szigorú keretek között.

Nagyon sokan ezért inkább, hiába az esetleges súlyos lefolyású betegség, az otthoni ápolást választják azon az alapon, hogy ha utolsó napjaikat töltik a Földön, azt legalább a családjukkal töltsék. Annak ellenére, hogy az AP hírügynökség tudósítása e témában az Egyesült Államokra fókuszál elsősorban, ez a jelenség a világ bármely pontján érzékelhető. Soron kívül Videón a hatalmas újpesti raktártűz, a TEK emberei lőtték ki a felhevült gázpalackokat (videó)

Brian Simmons, egy Missouri állambeli ravatalozó tulajdonosa például személyes tapasztalatai alapján állítja, rendkívül megnőtt azon esetek száma a koronavírus által érzékenyebben érintett régiókban, amikor házhoz kellett menniük, és összegyűjteniük egy helybéli a halálát követően.

Mint mondta, személyesen tapasztalta, miért döntenek így az emberek, hiszen az ő, mindössze 49 éves lánya és belehalt a koronavírus szövődményeibe, éppen karácsony előtt. Akkoriban csak minimálisan tudtak érintkezni, telefonon tudták értesíteni a családot, miközben a nő állapota folyamatosan romlott:

„Az elválasztás része nagyon, nagyon, nagyon nehéz. A lányom kórházba került, és mindössze egyszer tudtunk vele találkozni egy plexin keresztül, amikor lélegeztetőgépre rakták, és egészen a halálig egyáltalán nem láttuk újra”

mesélte a személyes tragédiát Simmons.

Mindenhol az figyelhető meg, hogy akár a már halálos stádiumban lévő betegek is inkább az otthoni ápolást választják, mert túlságosan félnek attól a forgatókönyvtől, hogy videóhíváson keresztül kell örökre elköszönni a családtól és a szeretteiktől. Egyre kevesebben akarnak kórházba kerülni, inkább nem vesznek igénybe kezelést, ha ez a magányos halállal jár.

Marylandben, az Egyesült Államok egyik keleti partvidéki államában ez a számokon is tetten érhető: 30-40 százalékkal ugrott meg az otthoni ápolások iránti igények aránya – állítja egy helyi hoszpisz vezetője, aki megjegyezte, hogy egészen biztosan az áll az emelkedés mögött, hogy az emberek el akarják kerülni az intézményi ápolást.

A járvány az Amerikában erősen elterjedt hoszpiszokban – ahol főként szívbeteg, daganatos, demenciás vagy egyéb halálos betegséggel rendelkező betegeket ápolnak – is jelentős változást hozott. Az eddigiek során ugyanis, legfőképpen a logisztikai problémákat figyelembe véve, nagyon sokan hagyták ott családtagjaikat az ilyen gondozóotthonokban.

A pandémia azonban ebben is abszolút változást hozott, mely elsősorban a home office-ra vezethető vissza, az emberek otthonmaradtak, így úgy gondolták, van idejük ápolni az idős vagy krónikus beteg családtagjaikat. Egy szakértő meg is jegyezte, hogy ez gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra változott meg, így már egyre többen ápolnak otthon betegeket.

Ez azonban nem kis mentális terhet ró az érintett családokra, ugyanis a betegek ápolása nagyon sokszor álmatlan éjszakákat és a járvány okozta stresszre rápakolt további stresszt okoz, mely a mentálhigiéniás betegségek egy sorát idézte elő. Mint egy Las Vegas-i kórház vezetője elmondta, ennek ellenére érthető a folyamat:

„Teljes megértem, miért gondolkodnak az emberek így. Félnek”

Szentkirályi Alexandra éjszakára bezáratná az aluljárókat

A Fidesz fővárosi frakcióvezetője tarthatatlannak tartja az ottani állapotokat, ezért a budapesti aluljárók lezárását javasolja éjszakára.