Világélelmezési Program: a COVID-19 sokkal rosszabb, mint a 2009-es sertésinfluenza-járvány
Abeer Eterfa, az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) Közel-Keletért, Észak-Afrikáért, Kelet-Európáért és Közép-Ázsiáért felelős regionális igazgatója úgy fogalmazott, a COVID-19 helyzet „sokkal rosszabb”, mint a H1N1 néven elhíresült 2009-es sertésinfluenza-járvány volt.
Eterfa figyelmeztetett, hogy a koronavírus-járvány gazdasági következményei sokkal súlyosabbak lehetnek az olyan helyszíneken, ahol maga a járvány is nagyobb mértékben van jelen, és attól tart, emberek millió kerülhetnek éhezősorba. Az igazgató szerint nem biztos, hogy mindenki fel tudta mérni eddig a helyzet súlyát:
Hozzáteszi, még a sertésinfluenza-járvány idején sem lehetett olyat tapasztalni, hogy bezárnak a repterek, ami miatt a légtér jóformán teljesen üres és lezárják az országhatárokat, ami miatt a szárazföldi közlekedés is megbénul. A WFP szerint ez katasztrofális következményekkel járhat.
Akinek esetleg nem rémlik, a sertésinfluenza-járvány 2009 januárjától 2010 augusztusáig tartott, és több mint 200 országba, közösségbe tette be a lábát. A WHO hivatalos adatai szerint a H1N1 körülbelül 18 449 halálesetért volt felelős másfél év leforgása alatt.
Némileg túlzónak tűnhet, ám sokan már az 1918-as Spanyolnáthához hasonlítják a jelenlegi pandémiát, ami több mint két éven át tizedelte az emberiséget. A történelem legsúlyosabb járványa körülbelül 500 millió embert fertőzött meg világszerte, melyek közül a becslések szerint 20-50 millió ember vesztette életét.
A Világélelmezési Program igazgatója azt is megemlíti, hogy a járvány gazdasági következményei még drasztikusabb pusztítást végezhetnek, mint maga a vírus. Félő, hogy akár több millió embernek kell választania az éhezés és a karanténra vonatkozó szabályok betartása között. A WFP hét elején kiadott becslése szerint az éhezés akár 135-365 millió közötti embert is érinthet.