Életmentő műtéteket is mondanak már le, annyira túlterheli a kórházakat a koronavírus
Arra figyelmeztetnek vezető brit műtőorvosok, hogy a koronavírus-járvány akkora nyomás alá helyezi a kórházakat, hogy már életmentő gyermekműtéteket is le kellett mondani vagy át kellett időzíteni, köztük daganatos betegségekkel kapcsolatos műtéteket.
A The Health Service Journal nevű egészségügyi lapban megjelent beszámoló szerint több tucat, akár több száz gyermekműtétet is lemondhattak már Nagy-Britanniában, olyan súlyos nyomást gyakorol az egészségügyi ellátórendszerre a koronavírus-járvány immáron harmadik hulláma.
A probléma nemcsak az, hogy egyébként fontos műtéteket lemondanak, hanem egyes esetekben életmentő műtétek is lemondása vagy áthelyezésre kerülnek, köztük daganatos beteg gyermekek operációi is, így szó szerint értendő, hogy élet-halál kérdés a kórházak tehermentesítése.
A műtéteket fontosságuk alapján prioritási kategóriákba sorolják, és például amelyek a P2-be, vagyis a kettes számú prioritási kategóriába rakják, azokat legkésőbb 28 napon belül el kell végezni. Az olyan műtétek, mint az alvási apnoé, a csonttörések vagy biopsziák P2-be tartoznak, mégis új időpont nélkül mondják le őket sorra.
Egy kórházi forrás alapján például úgy fogalmaznak, hogy ennek főként két, egymással összefüggő oka van: képtelenek elvégezni a műtéteket, mivel vagy átvezényelték a dolgozókat a koronavírus-fertőzöttek kezelésére, vagy megfertőződtek, és nem tudnak dolgozni a gyermekosztályokon.
Eric Nicholls műtőorvos, a Royal College of Surgeons of England egyik tanácsi tagja elmondta, hogy egyre több olyan esetről hallanak a gyermekgyógyászatban, miszerint P2-be tartozó műtéteket mondanak le a koronavírus által okozott tartós és megnövekedett nyomás miatt.
Megerősítette, hogy mindent megtesznek annak érdekében, hogy ez a rendszer visszaálljon a normális kerékvágásba, és terveik szerint a közeljövőben növelni fogják az erre vonatkozó kapacitásaikat.