Élesedik a vita az arcmaszkok használatáról
Egyre több országban teszik kötelezővé az arcmaszkok használatát a publikum köreiben, mivel több kormány meggyőződése szerint segít lassítani a koronavírus terjedését, azonban születtek már olyan tanulmányok is a kérdésben, melyek szerint nem segít annyit, ezért még a tudományos közösségen belül is vita alakult ki erről.
Azon országok, amelyek az arcmaszk használata mellett foglaltak állást, elsősorban azzal érvelnek, hogy nem a saját magunk védelme szempontjából kell a védőfelszereléseket hordani, hanem azért, hogy másokat, a társadalom többi tagját megvédjük.
Ezt az érvet egyre több tudományos kutatómunka legitimálja, példának okáért az Egyesült Államokbeli egészségügyi szakértők szerint az emberek akkor is meg tudják fertőzni egymást, ha alapvetően tünetmentesek, levegőben terjedő apró nyálcseppek útján, ahogy arra korábban a National Institutes of Health tanulmánya is rámutatott.
Ennek okán az Egyesült Államokban sok más ország mellett már a hivatalos intézkedések szintjén van az arcmaszkok használatának kötelezővé tétele. Az amerikai járványügyi központ szerint házilag is elkészíthetjük a maszkokat – például sálakból vagy pólókból – annak érdekében, hogy csökkenjen a túlkereslet a hiánycikknek tekinthető védőfelszerelésekre.
Egyéb tanulmányok is alátámasztották már, hogy ez a módszer is hatásos lehet, mivel a „nem hivatalos” maszkok is képesek jelentős mennyiségű vírustest felfogására, ebből kifolyólag az olyan helyeken, ahol a társadalmi távolságtartás szabályai nehezen megvalósíthatók, mint a bevásárlóközpontok vagy a tömegközlekedési eszközök, rendkívül jól jöhetnek.
Az Egyesült Királyságban is fontolóra vették a maszkok kötelezővé tételét, főleg ha csillapítják a kijárási korlátozásokra vonatkozó intézkedéseket, ugyanis azzal számolnak, hogy ezzel csökkenteni lehet a kockázatát egy esetleges második hullámnak. Ugyanígy kalkulálnak többek között Franciaországban és Ausztriában is.
Ellenben egyesekben aggodalom merült fel, miszerint többen azt fogják feltételezni, hogy az egyszerű maszkhasználat tökéletes védelmet nyújt a vírussal szemben, ezért elhanyagolják majd az olyan további óvintézkedéseket, mint például az alapos kézmosás, ezért figyelmeztetnek, hogy mindenkinek körültekintőnek kell lennie a higiénia terén.
Eközben vannak olyan területek, ahol egyértelmű kárt okoznak a kesztyűk és a maszkok: