Bemutatták a Facebook „koronavírus-hőtérképét”
Április 20-án mutatta be egy kutatócsapat a Facebook-on összegyűjtött adatokból készült koronavírus-hőtérképet, melynek célja, hogy segítse lekövetni a járvány terjedését, és ez alapján meg lehessen tervezni a társadalmi élet folytatását.
A Carnegie Mellon Egyetem projektje szerint a hőtérkép valós időben mutatja meg a COVID-19 terjedését olyan módon, amit eddig semmilyen más forrásból nem láthattunk. A térkép létrejöttéhez nagyban hozzájárultak a Facebook és Google felhasználók által kitöltött felmérések, aminek köszönhetően több millió adatot sikerült összegyűjteni.
A Facebook vezére, Mark Zuckerberg saját Facebook oldalán, és a Washington Post hasábjain árulta el, hogy az egyelőre csak az USA-ban elérhető hőtérképet a Marylandi Egyetem segítségével globális szinten is ki fogják terjeszteni:
A Carnegie Mellon kutatói szerint egymillió választ kapnak a Facebook jóvoltából hetente, valamint körülbelül 600 ezer választ kaptak anonimizált Google felhasználóktól. Ezeket felhasználva az egyetem kutatói sikeresen tudják lekövetni és megjósolni a koronavírus alakuló trendjeit a jövőben, akár több hétre előre.
A projekt csak olyan adatokat használ fel, ami a Facebook felületén kitöltött felhasználói felmérésekből származik, melyekben azok válaszolnak, akik már tapasztaltak valamilyen tünetet. Az intézet szerint az adatot csak az egyetemi csapat kezeli, és magával a céggel ezt nem osztják meg.
Zuckerberg hozzátette, hogy a felmérésekben tünetekre vonatkozó kérdéseket tesznek fel, tehát tapasztaltak-e lázat, száraz köhögést, légzési nehézségeket, vagy bármi olyan tünetet, ami a koronavírussal asszociálható. Ez a projekt segíthet abban, hogy korai előrejelzéseket tudjanak adni a járvány alakulásáról, és így sikeresen lehet majd lapítani a járvány görbéjét, ha pontosnak bizonyulnak az előrejelzések.
Eközben számos ország egy koronavírus-követő alkalmazás elkészítését támogatja: