Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Koronaválság – Rekordzuhanást produkált az olaj hordónkénti ára

Hetek, sőt hónapok óta válságban van a nyersolajpiac világszerte, és az árak kisebb-nagyobb kilengésekkel, de folyamatosan zuhannak

Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A koronavírus-járvány következtében hozott korlátozások miatt pedig számottevően visszaesett a kereslet az olaj iránt, konkrétan legalább a harmadával, főként a hosszú távú utazások korlátozása vagy tiltása miatt. Ennek következtében folyamatosan felhalmozódik az olajkészlet, és a tárolók már kezdik elérni a kapacitásukat.

Az OPEC, vagyis a Kőolaj-exportáló Országok Nemzetközi Szövetsége, a múlt héten egyeztek meg egy példátlan mennyiségű kitermelési korlátozásban, ahol napi 9.7 millió hordóra csökkentették a kitermelhető mennyiséget, azonban az látszik, hogy ez a döntés sem tudja korrigálni az olajpiacon uralkodó masszív túlkínálatot. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Fontos megérteni ennek a folyamatát: az olajjal alapvetően határidős ügyleteken keresztül lehet kereskedni, vagyis egy jövőbeli meghatározott időpontban, meghatározott áron kell megvásárolnod az olajat. A mostani zuhanás, amit a WTI esetén látunk, az csak a májusban lejáró szerződésekre érvényes, a termék úgynevezett májusi-jegyzésére.

Az események összejátszásának következtében a amerikai WTI-olaj ára olyan iszonyatos mélyrepülésnek indult a mai nap folyamán, amire a történelem során nem volt példa. Először az okozott megdöbbenést a piacon, hogy a nap első szakaszában 40%-kal zuhant az amerikai olaj ára, így történelmi jelentőségű mélypontnak tekinthető 10.96 dolláros értéknél járt, amire utóljára 1998-ban volt példa.

Ezt követően, ahogy haladt előre a nap folyamatos zuhanás volt megfigyelhető: először 2 dollár környékére szakadt be a WTI ára, ami már így is 90%-os esést jelentett, majd az árfolyam meg se állt egészen -37 dollárig, magyarul a termelők fizettek azért, hogy eladhassák az kitermelt olajukat. Az elemzők szerint mivel közel állunk a májusi határidőhöz, valamint kis tételekről van szó, ezért ez a mai esemény nem fogja alapjaiban megrengetni az olajpiacot.

A kitermelt olaj tárolása ilyen szempontból hatalmas problémát okoz, a Bloomberg példának az oklahomai Curshingban található olajtárolót hozza fel példának, akiknél a 76 millió hordós kapacitásból már 55 millió hordónyi megtelt, és ha továbbra is így alakul a piac, akkor ez gyorsan megtelhet, ami az árak abszolút összeomlásához vezethetnek, mint ahogy annak előjeleit láthattuk a mai nap folyamán.

Ugyan egyes országok már elkezdtek enyhíteni a korlátozásokon, de a koronavírus-járványnak még messze a vége. Ez a gigantikus visszaesés természetesen az európai piacra is kiterjedt, az itt használatos Brent-olaj ára is 26 dollárnál jár, ami rendkívül alacsony az év eleji árakhoz képest.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.